Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Berlinie odkryto cenne archiwalia z Nowego Sącza

Jerzy Wideł
Dr Przemysław Stanko prezentuje w swoim komputerze zdjęcie wtórnego aktu lokacyjnego Nowego Sącza z 1330 roku
Dr Przemysław Stanko prezentuje w swoim komputerze zdjęcie wtórnego aktu lokacyjnego Nowego Sącza z 1330 roku Fot. Jerzy Wideł
Unikalne, XIV-wieczne dokumenty dotyczące dziejów Nowego Sącza odkrył dr Przemysław Stanko w archiwum w Berlinie. Jeden z pergaminów to wierna kopia aktu lokacyjnego miasta, pochodząca z 1330 roku. Pismo własnoręcznie potwierdził króla Władysław Łokietek.

Znalezisko sądeckich archiwaliów w Niemczech jest prawdziwą sensacją. Do tej pory bowiem historycy opisujący dzieje Nowego Sącza, opierali się wyłącznie na mało wiarygodnych kopiach oryginału aktu lokacji z 8 listopada 1292 roku. Większość powstała powstała w XVIII wieku za czasów zaboru austriackiego.

Czytaj także: Zamrozić ruiny czy budować zamek? [SONDA]

Wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie od lat przeszukuje archiwa europejskie. Jest pewien wielkiej wartości ostatniego odkrycia. Archiwalne sandecjana trafiły na początku XX wieku do Berlina. W jaki sposób, nie wiadomo.

Oryginalny akt lokacyjny Nowego Sącza miał spłonąć w wielkim pożarze miasta w 1894 roku. Pergamin z 1330 roku jest najstarszą i najlepszą ze znanych kopii. Odkrycie naukowca prawdopodobnie skłoni nowosądeckie władze do wycofania z reprezentacyjnej sali ratusza faksymile aktu lokacyjnego, który zrekonstruowano w 2007 roku z okazji 715-lecia założenia miasta.

Oryginał odtworzonego dokumentu posiada Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu. Powstał na podstawie XVIII-wiecznych kopii i pieczęci z czasów panowania króla czeskiego Wacława II, założyciela miasta.

- To bardzo dobra dla nas wiadomość, właściwie sensacyjna! Zdajemy sobie sprawę z wartości tego odkrycia, gdyż oryginał aktu lokacyjnego prawdopodobnie spłonął w pożarze ratusza w 1894 roku - mówi Jerzy Gwiżdż, wiceprezydent Nowego Sącza.

- W XIX wieku znany był już tylko z osiemnastowiecznych kopii przechowywanych w sądeckim skarbcu grodzkim. Jeśli historycy potwierdzą wartość pergaminów znalezionych przez doktora Przemysława Stankę w Berlinie, to podejmiemy kroki, aby mogli je oglądać mieszkańcy Nowego Sącza. Wszak mówią o jego korzeniach historycznych - dodaje Gwiżdż.

Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy.

Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Olkuszu: odszkodowanie za błędy podczas porodu

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto