Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Walczą z uzależnieniami w Nowym Sączu

Anna Koział-Ogorzałek
fot. archiwum polskapresse
Alkohol, narkotyki, hazard, internet, zaciąganie kredytów. To nałogi, z których coraz więcej osób leczy się w Ośrodku Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Nowym Sączu. Rocznie trafia ich tutaj ok. 850.

- Nie wiemy, ilu jest wszystkich uzależnionych w naszym regionie. Ważne, że wielu szuka pomocy - mówi Iwona Bodziony, kierowniczka ośrodka przy ul. Waryńskiego.

Największą grupę pacjentów stanowią alkoholicy. Najbardziej uzależnieni trafiają do placówek stacjonarnych w Krakowie, Tarnowie i Nowym Targu. W sądeckiej dominują osoby 35-45-letnie, większość ma dom, rodzinę, na pozór normalne życie.

- Uzależnienie prowadzi do problemów zdrowotnych, finansowych, zawodowych, rodzinnych - wylicza Iwona Bodziony. - Kiedy ktoś wie, że źle postępuje, ale nie potrafi wyrwać się z nałogu, to sygnał, żeby zgłosić się na terapię.

Odwyk trwa dwa lata, pacjent bierze udział w spotkaniach grupowych i indywidualnych, na których analizuje sytuacje codzienne i trenuje np. sposoby odmawiania i powstrzymywania się. - Z nałogu udaje się wyjść co trzeciej osobie. Bywają nawroty, lecz to nie znaczy, że nie należy się leczyć - zaznacza Iwona Bodziony.

Do poradni zgłaszają się również młode osoby. Anoreksja czy kompulsywne objadania się to efekt ciągłych diet. W ten sposób dziewczęta reagują na stres lub chcą poprawić własną ocenę.

W niektórych przypadkach uzależnienie zawiodło sądeczan na przestępczą drogę. - Dla zdobycia pieniędzy potrafią wejść w hazard, oszukiwać i okradać innych - mówi Łukasz Obrzut z sądeckiego Monaru. Dwa lata temu 16-letni uczeń liceum w Marcinkowicach zabił taksówkarza, żeby zdobyć pieniądze na spłatę karcianych długów.
Na terapię w Monarze zgłaszają się coraz młodsze osoby. Głównie gimnazjaliści i licealiści, którzy eksperymentują z marihuaną i dopalaczami. W tym roku jest ich kilka procent więcej. - Pedagodzy szkolni są czujni. Oni w pierwszej kolejności kierują do poradni - mówi Łukasz Obrzut.

Z terapii i porad mogą korzystać osoby uzależnione i ich bliscy, np. osoby z syndromem dda (dorosłych dzieci alkoholików). - Tacy ludzie często nie potrafią budować dobrych relacji z innymi, mają zaburzenia lękowe, depresje - wyjaśnia Iwona Bodziony.

Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Nowym Sączu przyjmuje w godz. 9-14, bez skierowania i wcześniejszego umawiania się. Poradę można także dostać pod tel. 18 440 71 31 lub 18 442.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto