Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zniechęcające widoki nad Jeziorem Rożnowskim. Kto posprząta śmieci?

Alicja Fałek
Malowniczy zachód słońca nad Jeziorem Rożnowskim w Gródku nad Dunajcem obrzydzają jedynie śmieci zalegające przy brzegu
Malowniczy zachód słońca nad Jeziorem Rożnowskim w Gródku nad Dunajcem obrzydzają jedynie śmieci zalegające przy brzegu Damian Radziak
Kilkadziesiąt tysięcy złotych rocznie wydaje Tauron Ekoenergia na sprzątanie brzegów Jeziora Rożnowskiego. Mimo to piękne widoki oszpecają walające się na plażach śmieci.

Jadąc drogą wojewódzką z Rożnowa do Nowego Sącza wzdłuż Jeziora Rożnowskiego można zachwycać się malowniczymi widokami. Czar jednak pryska, gdy udamy się na brzeg i zobaczymy sterty śmieci - plastikowe i szklane butelki, beczki, opony i inne odpady.

- Śmieciami powinien zająć się zarządca jeziora. Ale gmina często dopłaca do sprzątania brzegów, co właściwie robimy nielegalnie - mówi Józef Tobiasz, wójt gminy Gródek nad Dunajcem. Dodaje, że jezioro jest największą atrakcją gminy, bo to ono przyciąga turystów. Dlatego, jak co roku dofinansuje sprzątanie brzegów.

Zorganizowana akcja odbywa się zazwyczaj na wiosnę. Miejsca, które nie są dzierżawione przez właścicieli kempingów i pól namiotowych, porządkuje zarządca Jeziora Rożnowskiego, czyli Zespół Elektrowni Wodnych Rożnów-Czchów, który wchodzi w skład spółki Tauron Ekoenergia.

- Jezioro ma ponad 56 km linii brzegowej, z czego część jest dzierżawiona - wyjaśnia Zygmunt Paruch, prezes Elektrowni Wodnych Rożnów-Czchów. - Dzierżawcy są zobowiązani do utrzymywania czystości na swoim terenie. My sprzątamy pozostały obszar - dodaje.

Jak podkreśla prezes elektrowni, problem zaśmieconych plaż czy miejsc wykorzystywanych przez turystów do wypoczynku powraca zazwyczaj wiosną i latem. Na każdy sygnał reaguje. Najszybciej wówczas, gdy w jeziorze pojawi się martwe zwierzę.

- W pozostałych przypadkach może się zdarzyć, że uprzątnięcie śmieci potrwa chwilę dłużej - przyznaje Paruch. - Do Jeziora Rożnowskiego wpływa to, co niosą Poprad, Dunajec i inne górskie rzeki. Kiedy stan zbiornika się obniża, od razu widać śmieci. Może ich być mniej, gdy sami nie będziemy zanieczyszczać naszych rzek - dodaje.

WIDEO: Dlaczego warto dbać o środowisko?

Źródło: Dzień Dobry TVN, x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto