Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Część darów zebranych w Starym Sączu trafiła do Muszyny, wieczorem ma tam dotrzeć 400 uchodźców z Ukrainy. "Jesteśmy na to przygotowani"

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Wolontariusze i strażacy w magazynie w Starym Sączu przepakowywali zebrane środki czystości i środki higieny osobistej do busa, który zawiózł je do Muszyny. Ma tam dziś dojechać 400 uchodźców z Ukrainy
Wolontariusze i strażacy w magazynie w Starym Sączu przepakowywali zebrane środki czystości i środki higieny osobistej do busa, który zawiózł je do Muszyny. Ma tam dziś dojechać 400 uchodźców z Ukrainy Damiana Radziak
Na terenie gminy i miasta Stary Sącz od piątku oraz całą sobotę trwała zbiórka produktów pierwszej potrzeby, która przerosła najśmielsze oczekiwania. W niedzielę zorganizowano pierwszy transport produktów, który trafił do Muszyny. To odzew na prośbę burmistrza Jana Golby, który poprosił o środki sanitarne dla 400 osób z Ukrainy, które jeszcze wieczorem mają dojechać pociągiem do uzdrowiska.

Zbiórka darów dla Ukrainy trwa na terenie całej Sądecczyzny. Jak dotąd w Starym Sączu zebrano bardzo wiele żywności, ubrań, środków czystości oraz innych potrzebnych rzeczy, które początkowe miały trafić dla potrzebujących mieszkańców Lwowa. Okazało się jednak, że także w regionie sądeckim będą one niezbędne.

Wieczorem do Muszyny ma przyjechać 400 osób z Ukrainy, głównie rodziny z dziećmi. Mają zapewniony nocleg w jednym z ośrodków, dlatego burmistrz uzdrowiska poprosił o pomoc Stary Sącz. Przypomnijmy, że wszystkie gminy zaangażowały się w zbiórkę darów z inicjatywy Fundacji Bratnia Dusza, PCK, Starostwa Nowosądeckiego oraz stowarzyszenia Orion.

- Jak bardzo była potrzebna ta zbiórka świadczą o tym dzisiejsze telefony. Już dzisiaj są potrzebne środki sanitarne i dzięki temu, że mamy już zebrane, że do tej akcji przystąpiliśmy dosyć wcześnie, już teraz możemy wesprzeć Muszynę -mówi Jacek Lelek.

Burmistrz spodziewa się, że już niedługo bardzo dużo z tych rzeczy będzie potrzebna na miejscu, ponieważ ilość osób przekraczających granicę cały czas rośnie i trzeba być przygotowanym na taką ewentualność. Cześć darów została przekazana, ale zbiórka trwa nadal.

- Dokładnie wsłuchujemy się co jest na ten moment potrzebne. Dziś akurat jest zapotrzebowane na środki sanitarne, mamy bardzo dużo żywności z długim terminem przydatności a także koce, śpiwory coś co będzie potrzebne w niejednej sytuacji - dodaje Lelek.

Posłuchaj co mówi burmistrz Starego Sącza:

Muszyna gotowa na przyjęcie uchodźców

Burmistrz Jan Golba zaapelował do mieszkańców uzdrowiska za pośrednictwem mediów społecznościowych informując o przyjęciu kilkuset osób. Podziękował także za udzielenie schronienia uchodźcom, wszelkie wyrazy wsparcia i pomoc rzeczową. Wspomniał także o znakomitej pracy wolontariuszy, tłumaczy, pracowników służby zdrowia, transportu, oraz instytucjom, które wyrazili chęć pomocy.

- Jesteśmy logistycznie dobrze przygotowani i mamy nadzieję, że wszystko pójdzie sprawnie. Dziękuję też tym osobom, które zgłaszają chęć przyjęcia uchodźców w swoich mieszkaniach. Proszę śmiało pisać na mojego facebooka jeżeli chcecie zaoferować kwaterę dla uchodźców. Proszę też o podawanie swoich telefonów do kontaktu. Będę przekazywał te informacje tym osobom z Ukrainy, które bezpośrednio się ze mną kontaktują - napisała Jan Golba na Facebooku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Część darów zebranych w Starym Sączu trafiła do Muszyny, wieczorem ma tam dotrzeć 400 uchodźców z Ukrainy. "Jesteśmy na to przygotowani" - Gazeta Krakowska

Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto