Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Głos biznesu z miasta milionerów? Klub Jagielloński chce, by rzecznik przedsiębiorców urzędował w Nowym Sączu

Katarzyna Gajdosz-Krzak
Klub Jagielloński przekonuje, że instytucje państwowe nie powinny być skupione w jednym miejscu
Klub Jagielloński przekonuje, że instytucje państwowe nie powinny być skupione w jednym miejscu Arch. Klubu Jagiellońskiego
Klub Jagielloński proponuje, żeby biuro nowego rzecznika przedsiębiorców było w Nowym Sączu. - To będzie 75 miejsc pracy i nowy impuls do rozwoju miasta - uważa posłanka Elżbieta Zielińska

Komisja Nadzwyczajna ds. deregulacji pracuje nad rządowym pomysłem powołania rzecznika małych i średnich przedsiębiorstw. Klub Jagielloński apeluje do posłów z regionu sądeckiego, żeby wsparli ich obywatelską poprawkę do projektu ustawy. Chcą, by siedziba biura rzecznika była w Nowym Sączu.

Posłanka Kukiz’15 Elżbieta Zielińska zapowiada, że jej klub poselski zgłosi tę poprawkę. Podpowiada, że biuro rzecznika może powstać w budynku upadłej spółki Miasteczko Multimedialne.

- Do Sejmu trafił projekt Ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. Nie chcę mówić, na temat zasadności jego powołania. Ale skoro jest już taki pomysł, to nowa instytucja powinna znaleźć się poza Warszawą - uważa Piotr Trudnowski, członek zarządu Klubu Jagiellońskiego.

Klub od lat przekonuje, że nie ma powodu, dla którego instytucje państwowe miałyby skupiać się w jednym miejscu. Tymczasem, jak wylicza Trudnowski, aż 75 na 77 państwowych urzędów ma swoją siedzibę w stolicy. Jedenaście nowych instytucji, które powstały w ciągu ostatnich dwóch lat, też znalazło tam swoją lokalizację.

- To absurdalne, że nawet Ministerstwo Gospodarki Morskiej mieści w Warszawie - uważa sądeczanin Maciej Dulak, ekspert do spraw transportu w Klubie Jagiellońskim. - Takie instytucje powinny być tam, gdzie są potrzebne - dodaje.

Klub Jagielloński zwraca uwagę, że Nowy Sącz jest zagłębiem polskich milionerów i swoistą stolicą rodzimej przedsiębiorczości, dlatego właśnie tu powinien urzędować i mieć swoje biuro rzecznik małych i średnich przedsiębiorstw.

- Projekt ustawy przewiduje 18 mln zł rocznie na jego utrzymanie. Dla Warszawy taki zastrzyk gotówki niewiele znaczy, dla Nowego Sącza dużo - mówi Piotr Trudnowski.

Podkreśla również, że w biurze nowego rzecznika zatrudnienie ma znaleźć, według projektu rządowego, aż 75 osób.

- Czy nie lepiej byłoby dać zatrudnienie wykształconym osobom z Sądecczyzny i zachęcić ich do powrotu w rodzinne strony, niż patrzeć jak kolejny region Polski się wyludnia? - pytają pomysłodawcy poprawki projektu ustawy.

Zgłaszają również pomysł, aby nowy rzecznik miał prawo zwoływać posiedzenia komisji Sejmu i Senatu w swojej siedzibie. Liczą, że jeśli posłowie będą musieli spędzić w podróży kilka godzin, zrozumieją potrzeby przedsiębiorców, którzy od lat lobbują za lepszym skomunikowaniem miasta.

Ideę Klubu Jagiellońskiego poparli już poseł Arkadiusz Mularczyk (PiS) i Elżbieta Zielińska.

- Nasz klub zaproponuje Nowy Sącz jako siedzibę rzecznika. To symboliczne miejsce z uwagi choćby na eksperyment sądecki - mówi posłanka Kukiz’15.

Podpowiada, że biuro mogłoby powstać w Parku Technologicznym Brainville upadłej spółki Miasteczko Multimedialne.

- Upadek tej spółki to, niestety, przykry symbol hamowania rozwoju miast powiatowych - dodaje Elżbieta Zielińska.

Senator Stanisław Kogut obiecuje wesprzeć inicjatywę Klubu Jagiellońskiego, jednak ocenia, że są na to niewielkie szanse.

Źródło: Dzień dobry TVN

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto