MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Stary Sącz. Sądeccy eksploratorzy odkopali kolejne cenne znalezisko. To zabytkowe monety z XV i XVI wieku

Tatiana Biela
Tatiana Biela
Sądeccy eksploratorzy działają w stowarzyszeniu od 2018 roku
Sądeccy eksploratorzy działają w stowarzyszeniu od 2018 roku fot. arch. Stowarzyszenie Historyczno - Eksploracyjne Sądecczyzny
Członkowie Stowarzyszenia Historyczno - Eksploracyjnego Sądecczyzny odnotowali na swoim koncie kolejne cenne znalezisko. Mowa tutaj o blisko 200 monetach pochodzących z XV i XVI, które odkopano w lesie w miejscowości Moszczenica (gmina Stary Sącz). Monety po oczyszczeniu trafią do archeologa, a następnie do zbiorów Muzeum Regionalnego w Starym Sączu.

FLESZ - Wyjazd na ferie jednak możliwy?

Stanisław Pustułka, prezes Stowarzyszenia Historyczno - Eksploracyjnego Sądecczyzny, wyjaśnia, że na monety natrafiono w trakcie rutynowych poszukiwań prowadzonych na tym terenie przez pasjonatów przeszłości regionu.

- Znajdowały się one pięć do dziesięciu centymetrów pod ziemią, właściwie tuż pod ściółką leśną. Usłyszeliśmy sygnał z wykrywacza metali i po odgarnięciu liści trafiliśmy na monety. Towarzyszyły im pozostałości po skórzanej sakiewce - opowiada.

Monety pochodzą z XV i XVI wieku, min.in. z czasów panowania Kazimierza Jagiellończyka i Zygmunta III Wazy. Na razie nie wiadomo, jakie mennice je wyprodukowały, ustaleniem ich pochodzenia zajmą się archeolodzy.

- Później trafią do zbiorów Muzeum Regionalnego w Starym Sączu - obiecuje Stanisław Pustułka.

Zabytkowe monety to nie jedyne znalezisko jakie mają na swoim koncie pasjonaci ze Stowarzyszenia Historyczno - Eksploracyjnego Sądecczyzny. Dwa miesiące temu, na tej samej działce, natrafili na cztery siekierki z brązu, których wiek archeolodzy oszacowali na ponad trzy tysiące lat.

- Archeolog, który je obejrzał s stwierdził, że pochodzą z kultury łużyckiej bądź pilińskiej i powstały około 1000 -1200 w. p.n.e. - wyjaśnia prezes SHES.

Stowarzyszenie ma na swoim koncie inne znaleziska

Stowarzyszenie Historyczno - Eksploracyjne Sądecczyzny istnieje od 2018 roku. Skupia około 30 członków pochodzących z różnych miejscowości regionu sądeckiego. Pasjonatów przeszłości interesują głównie czasy pierwszej i drugiej wojny światowej, ale w czasie swoich poszukiwań natrafiają również na świadectwa bardziej odległej historii Sądecczyzny.

- W przyszłym roku kończy nam się pozwolenie na eksplorację, ale zamierzamy wystąpić do wojewódzkiego konserwatora zabytków o jego przedłużenie - zapowiada.

Stowarzyszenie chce min.in. zbadać będzie okolice Wielkiego Wygonu w Starym Sączu. Powstaje tam właśnie droga, która ma połączyć Strefę Aktywności Gospodarczej z obwodnicą w ciągu drogi wojewódzkiej nr 969.

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.[/b

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto