Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”, czyli policyjna ogólnopolska akcja w Krynicy-Zdroju. Policjanci przypomnieli narciarzom Dekalog FIS

Alicja Fałek
Alicja Fałek
Wideo
od 16 lat
Na terenie Stacji Narciarskiej Słotwiny Arena w Krynicy-Zdroju zainaugurowana została tegoroczna ogólnopolska akcja informacyjno-edukacyjną „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”. Funkcjonariusze Biura Prewencji Komendy Głównej Policji wsparci przez sądeckich policjantów przypominali narciarzom podstawowe zasady bezpiecznego wypoczynku na nartach, a przy tym przygotowali wiele atrakcji.

Konkursy i zabawy dla najmłodszych oraz quizy i testy wiedzy dla młodzieży. Możliwość obejrzenia z bliska sprzętu służbowego policjantów i goprowców. Ale przede wszystkim działania profilaktyczne i edukacyjne towarzyszyły w sobotę, 16 grudnia, akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”. W tym roku Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji wybrało Stację Narciarską Słotwiny Arena w Krynicy-Zdroju, by zainaugurować ogólnopolską akcję.

O bezpieczeństwo użytkowników stoku zadbał policyjny patrol narciarski, a policjanci profilaktycy przekazywali wiele cennych informacji i wskazówek związanych z bezpieczeństwem podczas całego sezonu zimowego.

- Upowszechniamy Dekalog Reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS – mówi kom. Justyna Basiaga, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu. - Promujemy także odpowiedzialne postawy narciarzy i snowboardzistów oraz poszerzamy wiedzę na temat odpowiedzialności prawnej związanej z naruszeniem przepisów obowiązujących na stokach.

Dlatego też w policyjną akcję zaangażowane jest także m.in. Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN, Polskie Stacje Narciarskie i Turystyczne, Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Snowboardu, Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Fundacja PZU.

Jak się okazuje, mimo że akcja prowadzona jest kolejny rok z rzędu, to użytkownicy stoków wciąż mają problemy z zachowaniem bezpieczeństwa.

- Podstawowa zasada to oddłużmy brawurę na bok, bo to ona jest najczęstszą przyczyną wypadków nie tylko na drogach ale też właśnie na stokach narciarskich – podkreśla podinsp. Grzegorz Sieradzki z Biura Prewencji Komendy Głównej Policji w Warszawie. - Są nieprzemyślane czasami prędkości, czasami wydaje nam się, że panuje nad tym, co robimy, ale zapominamy, że też są jeszcze inni uczestnicy na stoku, którzy może jeżdżą troszeczkę gorzej niż my, może się dopiero uczą.

Policjanci przypominają, że dzieci do 16 roku życia mają obowiązek noszenia kasku. Należy też pamiętać, że spożywanie alkoholu na stoku jest zabronione, tak samo jak jazda na nartach, czy snowboardzie w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających.

Za jazdę na stoku pod wpływem grozi nawet 500 zł mandatu. Warto też wiedzieć, że ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu jeśli osoba poszkodowana korzystała ze stoku w stanie nietrzeźwości.

Przy Stacji Narciarskiej Słotwiny Arena policjanci zachęcali też najmłodszych użytkowników stoków do wzięcia udziału w konkursie plastyczno-filmowy na zilustrowanie zasad Dekalogu FIS pod nazwą „Śnieżny Dekalog”. Skierowany jest on do dzieci i młodzieży do 16 roku życia. Uczestnik musi zilustrować Dekalog Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). Na konkurs można przekazywać prace plastyczne lub max. 60-sekundowe spoty filmowe. Prace i zgłoszenia, podpisane przez opiekuna prawnego, należy nadsyłać do 8 marca 2024 r. na adres: Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji, ul. Puławska 148/150, 02-624 Warszawa. Więcej informacji można znaleźć

TUTAJ

.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto