Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łabowiec. Wataha wilków zagryzła stado owiec. Ich ofiarą padło łącznie dwadzieścia jagniąt i dorosłych sztuk [DRASTYCZNE ZDJĘCIA]

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Atak wilków na owce w Łabowcu
Atak wilków na owce w Łabowcu Nadleśnictwo Nawojowa
Owce jednego z hodowców w Łabowcu padły ofiarą zmasowanego ataku wilków. Zabezpieczenia, ogrodzenie, a nawet psy, które strzegły stada nie powstrzymały watahy, która w jeden poranek zabiła łącznie dwadzieścia owiec. Kilka sztuk wilki zaciągnęły do lasu.

FLESZ - Polskie mieszkania w ogonie Europy?

Do zdarzenia doszło jeszcze przed świtem na jednym z gospodarstw w gminie Łabowa. Kiedy właściciel zorientował się, że coś się dzieje, było już po wszystkim.

- Zobaczył tylko uciekające wilki i poszarpane owce. To był widok bardzo drastyczny - relacjonuje Marek Ślęzak, Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Nawojowa i dodaje, że wilki niestety nie skonsumowały wszystkich zamordowanych owiec. Jak wyjaśnia wynika to z faktu, że zwierzęta te przede wszystkim atakują miękkie organy.

- Podroby są najbardziej energetyczne. Część owiec z tego stadia miało rozprute trzewia i zjedzone wnętrzności. Pozostałe jednak zostały tylko zaduszone- mówi nadleśniczy.

Jak podkreśla, nie wszystkie owce zostały odnalezione i prawdopodobnie część z nich wilki zaciągnęły do lasu. Jak przyznaje tak licznych szkód przez ostatnie lata na terenie nadleśnictwa Nawojowa nie było.

- Nie pamiętam już dawno takiego zdarzenie, w którym podczas jednego ataku ofiarą padłaby tak duża ilość zwierząt. Zwykle były to pojedyncze sztuki i zdarzało się to kilka razy w roku - zaznacza Ślęzak.

Nadleśnictwo oszacowało już straty. Dokonało tego na podstawie umowy z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Krakowie. Dzięki temu możliwe jest przeprowadzenie postępowania odszkodowawczego dla właściciela.

Jak zapobiegać tego typu sytuacjom? Jak przyznaje nadleśniczy niestety tylko nadzór nad stadem może pomóc uchronić zwierzęta przed zagryzieniem.

- Wchodzi w grę koszarowanie, zamykanie i fladrowanie czyli wywieszanie wzdłuż ogrodzeń czerwonych materiałowych taśm, które ruszają się na wietrze. Są to tradycyjne metody, ale niestety zawodne- zaznacza nadleśniczy.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłaatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto