Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lepiej nie wychodźcie dziś z domu. Obowiązuje I stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Smog w Nowym Sączu daje się we znaki
Smog w Nowym Sączu daje się we znaki Wojciech Matusik
Sytuacja jest fatalna. Dla całego powiatu nowosądeckiego wprowadzony został I stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza. Powodem jest wystąpienie przekroczenia poziomu pyłu zawieszonego PM10. Zalecane jest ograniczenie długotrwałego przebywanie na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń.

To będzie trudny dzień dla osób wrażliwych na zanieczyszczenie powietrza - w szczególności dla dzieci i młodzieży poniżej 25 roku życia, osób starszych i w podeszłym wieku, osób z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorych na astmę, alergię skóry i oczu, osób z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osób zawodowo narażonych na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń, osób palących papierosy i biernych palaczy oraz osoób z rozpoznaną chorobą nowotworową i ozdrowieńców.

Jakość powietrza jest fatalna, dlatego powinni podjąć środki ostrożności. Zalecane jest unikać wietrzenia pomieszczeń, włączyć oczyszczacz powietrza lub założyć maskę antysmogową, orazograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu lub czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń.

- Osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy oraz śledzić informacje o aktualnych zanieczyszczeniach powietrza na stronie Inspekcji Ochrony Środowiska - informuje Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu.

Jednostki oświatowe (szkoły, przedszkola, żłobki) oraz opiekuńcze powinny ograniczyć długotrwałe przebywanie podopiecznych na otwartej przestrzeni dla uniknięcia narażenia na wysokie stężenia zanieczyszczeń.

Szpitale i przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej powinny być przygotowane na możliwość wystąpienia większej ilości przypadków nagłych (np. wzrost dolegliwości astmatycznych lub niewydolności krążenia) z powodu wystąpienia wysokich stężeń zanieczyszczeń.

- Apeluje się też do osób spalających węgiel lub drewno o tymczasowe zastosowanie innego dostępnego źródła ciepła np.: elektrycznego lub gazowego, a jeżeli nie jest to możliwe, zastosowanie wysokiej jakości węgla lub drewna oraz zaprzestanie palenia w kominkach, jeżeli nie stanowią one jedynego źródła ogrzewania - czytamy w komunikacie starostwa.

Pomóc może również podróżowanie komunikacją zbiorową lub korzystanie z wspólnych dojazdów zamiast indywidualnych podróży samochodem, a na krótkich odcinkach przemieszczanie się pieszo lub rowerem.

- Władze gmin powinny podjąć kontrole palenisk domowych w zakresie przestrzegania zakazu spalania odpadów oraz zakazu spalania pozostałości roślinnych na powierzchni ziemi. Policja oraz Inspekcja Transportu Drogowego powinny prowadzić rutynowe kontrole jakości spalin w ruchu ulicznym (przy temperaturze powietrza powyżej 5°C) za pomocą analizatora spalin w pojazdach napędzanych silnikiem niskoprężnym (benzynowym) oraz dymomierza w pojazdach napędzanych silnikiem wysokoprężnym (diesla).

FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto