MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Modernizacja kolei w Nowym Sączu. W wielu miejscach w mieście trwają prace na linii 104 Chabówka-Nowy Sącz. Czekają kolejne utrudnienia

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Wideo
od 16 lat
Mieszkańcy Nowego Sącza oraz sąsiednich miejscowości muszą liczyć się z utrudnieniami na drogach. Jest to związane z wielką i wyczekiwaną od lat inwestycją dot. modernizacji linii kolejowej nr 104 Nowy Sącz-Chabówką, będącą częścią większego przedsięwzięcia o nazwie Podłęże- Piekiełko. Według planów prace mają potrwać dwa lata. Obecnie trwa budowa wiaduktów kolejowych w dwóch miejscach a także powstaje nowy most kolejowy na Dunajcu. Na jakim etapie są prace oraz jakie utrudnienia czekają w najbliższym czasie?

Prace na linii kolejowej w Nowym Sącz. Najnowsze zdjęcia

Trwa modernizacja linii kolejowej nr 104 na odcinku Nowy Sącz - Klęczany. Rozpoczęte w Nowym Sączu zadanie będzie kosztowało 773 miliony. Nie będą to tylko i wyłącznie roboty kolejowe, równolegle to także przebudowa dróg, chodników.

Łącznie w Nowym Sączu jest 11 punktów (gdzie tory przecinają drogi), które muszą zostać zmodernizowane, a prace tam będą trwały miesiącami, nawet do dwóch lat. PKP Polskie Linie Kolejowe opublikowały najnowsze zdjęcia wykonane dronem. Można tam zobaczyć jak wyglądają prace i co już udało się zrobić. Powstaje już nowy most kolejowy na Dunajcu, obecnie trwa budowa podpór tymczasowych. Jak informuje rzecznik PKP Piotr Hamarnik ciężkie maszyny budowlane wzmacniają grunt pod nasypem kolejowym w sąsiedztwie ul. Węgierskiej w Nowym Sączu. Tam już kilka miesięcy temu został wyburzony wiadukt kolejowy.

Już od listopada zamknięta jest droga w rejonie przejazdu kolejowego na ul. Kolejowej oraz skrzyżowania ul. Zielonej i Asnyka. Na na najnowszych zdjęciach z ul. Asnyka można zobaczyć betonową konstrukcję, na której za jakiś czas znajdą się tory. Pozwoli to na budowę bezkolizyjnego skrzyżowania torów z drogą - zwiększy się bezpieczeństwo ruchu. Prace przy obniżeniu nawierzchni przy wiadukcie na ul. Zielonej zaplanowano jednocześnie z budową nowego wiaduktu przy ul. Kolejowej.

- Połączenie realizacji robót przy obu wiaduktach pozwoli także uniknąć dwukrotnych prac oraz zmian w ruchu drogowym i sprawnie przeprowadzić inwestycje. Zwłaszcza, że obydwa obiekty będzie dzielić odległość około 50 metrów - wyjaśnia Dorota Szalacha z zespołu prasowego PKP PLK.

Ze Starowiejskiej na Krakowską

Obecnie także na ul. Starowiejskiej postępuje budowa nowego wiaduktu kolejowego. W najbliższym czasie zostanie przywrócony w tym miejscu ruch samochodów, a wykonawcy przeniosą się na ul. Krakowską, gdzie również powstanie nowy wiadukt.

W ramach inwestycji przewidziana jest kompleksowa przebudowa wiaduktu na obu ulicach w sposób umożliwiający przejazd pod nim pojazdom ciężarowym. To jednak spowoduje zamknięcie drogi na okres dwóch lat. Obawiają się tego nie tylko mieszkańcy gminy Chełmiec, ale również samorządy. Sądecki urząd miasta zwrócił się do PKP PLK z prośbą o zamknięcie drogi dopiero po egzaminach maturalnych.

Ulica Krakowska w Nowym Sączu jest bowiem jedną z najbardziej ruchliwych ulic w mieście. Jak wynika bowiem ze statystyk około sześćdziesiąt procent uczniów sądeckich szkół ponadpodstawowych dojeżdża do nich spoza Nowego Sącza i może to być dla nich dużym utrudnieniem.

Harmonogram prac w Nowym Sączu przy modernizacji linii kolejowej

Przejazd kolejowy na ul. Tatrzańskiej prowadzący na osiedle Wólki ma zostać zamknięty po zakończeniu robót. Na ul. Jadwigi Wolskiej ma powstać przejście podziemne.

Kolejną dużą zmianą jaka szykuje się podczas tej inwestycji to likwidacja przejazdu kolejowego na ul. Szwedzkiej. Dojazd do budynku Domu Brata Alberta zostanie zachowany, natomiast po przeciwnej stronie torów w skarpie zostanie wykonana droga równoległa, która będzie wymagała sporych wzmocnień w skarpie. Budynki, które się tam znajdują będą kontrolowane pod kątem drgań. Na ul. św. Heleny ma powstać przejście podziemne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto