Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nawojowa. Głuszce będą dziczeć w Beskidzie Sądeckim

Iga Michalec
Bartłomiej Sołtys (z lewej) z nadleśnictwa w  Nawojowej z  pracownikiem (z prawej) hodowli głuszca z Wisły razem z ptakiem
Bartłomiej Sołtys (z lewej) z nadleśnictwa w Nawojowej z pracownikiem (z prawej) hodowli głuszca z Wisły razem z ptakiem Nadleśnictwo Nawojowa
Do Roztoki przywieziono z hodowli w Wiśle 15 głuszców. Jest plan, by ptaki się zadomowiły i przetrwały w sądeckich lasach.

Głuszce to płochliwe ptaki objęte ścisłą ochroną gatunkową, które po latach nieobecności na nowo pojawiły się w Paśmie Jaworzyny Krynickiej.

Jest to możliwe dzięki programowi odnowy tego gatunku realizowanemu przez Nadleśnictwo Nawojowa.

Do leśnictwa Roztoka w piątek przywieziono 15 tych rzadkich ptaków, czyli 13 młodych i dwie matki. Trafiły tu z nadleśnictwa w Wiśle, gdzie od kilku lat prowadzona jest ich profesjonalna hodowla.

Teraz przed młodymi okres aklimatyzacji w nowym terenie. Leśnicy mają nadzieję, że część osobników zadomowi się na dobre w tamtym terenie.

Głuszce dotarły w tekturowych pudłach. To kolejna grupa kuraków, które leśnicy przywieźli z hodowli przy w Wiśle i wsadzili do wolier, ogromnych klatek, które chronią młode przed drapieżnikami. Ptaki będą aklimatyzować się w nich w nowym leśnym środowisku. Teren, w którym zbudowano wolierę został wybrany nieprzypadkowo.

Dla adaptacji tych bardzo płochliwych ptaków leśnicy wybrali środowisko najbardziej zbliżone do tego, w którym żyją. Teren jest monitorowany przez kamery. Dzięki nim leśnicy mogą na bieżąco śledzić adaptację zwierząt w naturalnych warunkach.

Przez kilka miesięcy pisklętami zajmowały się będą przywiezione z nimi matki - kwoki. Kiedy młode podrosną i będą mogły troszczyć się o siebie, kwoki wrócą do Wisły.

- Młode głuszce nauczą się od dorosłych kwok życia w naturalnym środowisku, ochrony przed drapieżnikami i wyszukiwania naturalnego pokarmu - mówi Bartłomiej Sołtys, zastępca nadleśniczego.

Każdy ptak ma obrączkę identyfikacyjną. We wrześniu ptaki zostaną wyposażone też w nadajniki telemetryczne.

Nadleśnictwo Nawojowa realizuje program odnowy gatunku głuszca w rejonie Jaworzyny Krynickiej od 2010 r. Jest finansowany przez Lasy Państwowe. Od tej pory wypuszczono tam ponad 170 głuszców. Leśnicy szacują, że około 40 z nich już się tam zadomowiło.

WIDEO: Dlaczego warto dbać o środowisko?

Źródło: Dzień Dobry TVN, x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto