Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niebezpieczny most na granicy gmin Łącko i Łukowica łączący dwa powiaty zastąpi nowa przeprawa. Właśnie ogłoszono przetarg na budowę

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Zabezpieczenia widoczne na zdjęciu zniknęły już jakiś czas temu, po moście w Jadamwoli jeżdżą samochody mimo zakazu. Niedługo wybudują nowy, właśnie ogłoszono przetarg
Zabezpieczenia widoczne na zdjęciu zniknęły już jakiś czas temu, po moście w Jadamwoli jeżdżą samochody mimo zakazu. Niedługo wybudują nowy, właśnie ogłoszono przetarg Joanna Mrozek
Mieszkańcy gminy Łukowica oraz Łącko doczekają się nowego mostu w Jadamwoli. Konstrukcja została naruszona wskutek wypadku i jest zamknięta dla ruchu, ale tylko teoretycznie, bo samochody tamtędy przejeżdżają. To ważna przeprawa także dla osób przejeżdżających przez wspomniane tereny w kierunku Podhala. Właśnie został ogłoszony przetarg na dużą inwestycję drogową wartą 9 milionów zł, w której pierwszym etapem jest budowa mostu.

Samochód poważnie uszkodził most, a zabezpieczenia zniknęły

Wskutek wypadku, który miał miejsce w listopadzie 2020 roku doszło do naruszenia mostu w Jadamwoli. Samochód roztrzaskał się o metalowe podpory, uszkodził je tak poważnie, że trzeba było zamknąć dla ruchu przeprawę łączący nie tylko dwie wioski, Czarny Potok i Jadamwolę, ale także dwie gminy Łącko i Łukowica, a nawet dwa powiaty: nowosądecki i limanowski. Potem konstrukcję dodatkowo naruszyła niepozorna rzeka, która nabrała mocy po ulewach. Wtedy też o jego zabezpieczenie apelowali strażacy, bo ciągle dochodziło tam do niebezpiecznych zdarzeń.

Przed mostem na terenie gminy Łącko zostały ustawione zabezpieczenia przez Powiatowy Zarząd Dróg w Nowym Sączu. Wysypano stos żwiru, który miał uniemożliwić wjazd. Na odcinku drogi, która prowadzi, do mostu było kilka tablic ostrzegawczych. Takie samo rozwiązanie zastosował, od strony Jadamwoli Powiatowy Zarząd Dróg w Limanowej. Problem w tym, że ktoś usunął zabezpieczenia i w ten sposób nielegalnie "otworzył" przeprawę. O tym informowaliśmy w publikacjach.

Będzie nowy most

Przeprawa powstała po powodzi w 1997 roku przy współpracy wojska i gminy Łukowica jako tymczasowa. Mieszkańcy już od jakieś czasu dopominali się budowy nowego mostu, jego zamknięcie wydłużało im o kilka kilometrów drogę do kościoła w Czarnym Potoku, rolnicy mają problem z dojazdem do sadów. To także najbliższe połączenie dla mieszkańców gminy Łukowica z drogą prowadzącą do Zakopanego.

Gmina Łukowica końcem października 2022 roku zleciła realizacja dokumentacji projektowo-kosztorysowej rozbiórki istniejącego mostu oraz budowy mostu wraz z dojazdami. Wykonane zostały podziały geodezyjne niezbędne do realizacji zadania, a następnie pozwolenie na budowę. Udało się też pozyskać dofinansowanie, bo koszt budowy to kilka milionów. Na etapie postępowania przetargowego gmina nie chce zdradzać konkretnej kwoty.

- Budowa tego mostu jest kluczowa dla mieszkańców naszej gminy, ale także gminy Łącko oraz osób przejeżdżających przez nasz teren w kierunku Podhala. Natężenie ruchu samochodów w tym miejscu było bardzo duże, to pokazuje jak istotna jest budowa nowej przeprawy - mówi "Gazecie Krakowskiej" Bogdan Łuczkowski, wójt gminy Łukowica.

Gmina realizuje duże zadanie remontowe, bo oprócz budowy mostu zostaną wyremontowanego drogi dojazdowe na terenie gminy. Całe zadanie zostało podzielone na sześć części, z czego pierwszą jest budowa mostu, a koszt realizacji zadania oszacowano na 9 mln zł., z czego aż 8 mln udało pozyskać się w ramach Polskiego Ładu.

Nowy Sącz. Budowa mostu na Kamienicy. Kiedy będzie gotowy?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto