Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Odtworzyli stroje Mieszczan Sądeckich. Wyjątkowy projekt Zespołu Regionalnego Mystkowianie [ZDJĘCIA]

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Stroje Mieszczan Sądeckich odtworzone przez zespół Mystkowianie z Mystkowa
Stroje Mieszczan Sądeckich odtworzone przez zespół Mystkowianie z Mystkowa Mystkowianie - Okiem Fotoreportera
Jak nosili się nasi przodkowie? Zespół Regionalny Mystkowianie z Mystkowa zrealizował wyjątkowy projekt "Odtwarzamy folklor Mieszczan Sądeckich" dzięki któremu można przeżyć prawdziwą podróż w czasie. Podjęli się zrekonstruowania strojów oraz wykonali wyjątkową sesję fotograficzną, której bohaterami są członkowie zespołu ubrani w stroje dawnych Mieszczan Sądeckich.

FLESZ - Polskie mieszkania w ogonie Europy?

Stroje i kultura Lachów Sądeckich w Nowym Sączu i okolicy od lat jest propagowana, głównie dzięki działalności zespołów regionalnych. To przede wszystkim oni dbają o to, aby nie zaginęła kultura i zwyczaje wsi sądeckich. Znacznie mniej wiemy jednak na temat tego, jak żyli nasi przodkowie w mieście i na jego obrzeżach.

Ten temat postanowili zgłębić członkowie zespołu Mystkowianie. Badania na temat tego, jak wyglądał folklor Mieszczan Sądeckich prowadził choreograf zespołu Patryk Rutkowski. Pracy tej poświęcił trzy lata. W tym czasie odwiedzał muzea, analizował dokumenty oraz udało mu się dotrzeć do zdjeć na podstawie których powstały stroje.

- To co udało nam się stworzyć chcieliśmy przenieść do sieci i się udało. Powstała sesja zdjęciowa oraz merytoryczny opis etnograficzny - mówi manager zespołu Kamil Wiatr.

Jak przyznaje samo szycie strojów było bardzo mozolnym procesem. Pozyskiwanie tkanin, odtwarzanie zdobień oraz szycie nakryć głowy dla kobiet było długotrwałym procesem, który jednak bardzo się opłacał. Mystkowianie są dumni, że udało im się zrealizować projekt, który jest efektem ich wieloletniej fascynacji kulturą swoich przodków.

- Od najstarszych członków zespołu dowiedzieliśmy się, że folklor we wsi Mystków to nie były znane Lachy Sądeckie. Mieszały się tam bowiem różne regiony i można było zauważyć w strojach wpływy z kultury Pogórzańskiej oraz Łemkowskiej. W związku z bliskością miasta mieszkańcy ulegali też wpływom kultury mieszczańskiej - wyjaśnia Wiatr.

W ten sposób udało im się dotrzeć do tego, jak wyglądały typowe stroje Mystkowskie, które są bardzo oryginalne i efektowne. Dodatkowo udało się im stworzyć również program, który planują zaprezentować 27 czerwca 2021 roku w Miasteczku Galicyjskim w ramach Biesiady Karpackiej.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto