Polacy poza podium na otwarcie Pucharu Świata w kajakarstwie górskim w Krakowie. W finale tylko Michał Pasiut

Artur Bogacki
Klaudia Zwolińska
Klaudia Zwolińska Szymon Korta / Polska Press
Pierwsze medale w Pucharze Świata w kajakarstwie górskim w Krakowie rozdane. W piątek (14 czerwca 2024 r.) na torze Kolna odbyły się finały w slalomie K-1 kobiet i mężczyzn, Polacy nie stanęli na podium.

Zwolińska 0,02 sekundy od finału PŚ w Krakowie

Ta konkurencja w naszej ekipie jest mocno obsadzona. Wśród kobiet złoto tegorocznych ME zdobyła Klaudia Zwolińska, która ma także zapewnioną imienną nominację na igrzyska w Paryżu (wewnętrzne kwalifikacje kadry już się zakończyły, skład olimpijski jest znany).

W Krakowie kajakarce Startu Nowy Sącz nie udało się awansować do finału. Czwartkowe eliminacje były obiecujące - 6. lokata, ale w piątkowym półfinale występ był nieco gorszy. Polka zajęła 11. miejsce, do premiowanej "10" zabrakło jej zaledwie 0,02 s! Na 22. pozycji sklasyfikowana została druga z Polek - Dominika Brzeska. W późniejszym finale najlepsza okazał się Jessica Fox.

Pasiut najlepszy z polskich kajakarzy górskich w slalomie w Krakowie

W K-1 mężczyzn olimpijską przepustkę ma już zapewnioną Mateusz Polaczyk, który zrezygnował ze startu w PŚ w Krakowie. Bardzo dobry występ zanotował Michał Pasiut. Zawodnik AZS AWF Kraków jako jedyny Polak awansował do finału, z 6. pozycji w półfinale (18. był Dariusz Popiela, 35. Jakub Brzeziński, obaj odpadli na tym etapie).

W finale naszemu zawodnikowi tak dobrze nie poszło. Już na 2. bramce zarobił 2 pkt (sekundy karne), ostatecznie sklasyfikowany został na 7. pozycji. Ten błąd i tak nie miał większego znacznie, bez niego krakowianin były tylko o pozycję wyżej. To i tak jego najlepszy wynik w sezonie.

Ścisła czołówka pływała bezbłędnie i dużo szybciej. Zwyciężył Brytyjczyk Joseph Clarke.

Na sobotę w PŚ w Krakowie zaplanowano półfinały i finały slalomu C-1 kobiet i mężczyzn. Z naszej ekipy wystąpią: 27. w piątkowych kwalifikacjach Michał Wiercioch (olimpijczyk Grzegorz Hedwig wycofał się przed startem, a Kacper Szuba ostatecznie nie został zgłoszony do zawodów, jest zawieszony przez PZKaj), a także Klaudia Zwolińska (8. w eliminacjach) i Aleksandra Stach (15.). W niedzielę natomiast rywalizacja w kayak crossie.