Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pracownicy ZAZ w Łukowicy szkolą się. Wkrótce osoby z niepełnosprawnościami będą mogli rozpocząć pracę zawodową

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Pracownicy Zakładu Aktywności Zawodowej aktualnie szkolą się z obsługi plotera laserowego
Pracownicy Zakładu Aktywności Zawodowej aktualnie szkolą się z obsługi plotera laserowego ZAZ Łukowica
Pomieszczenia w budynku po gimnazjum w Łukowicy zaadaptowane zostały na potrzeby Zakładu Aktywizacji Zawodowej (ZAZ) działającego przy Stowarzyszeniu „Promyk’ . W tym miejscu będą pracować osoby z niepełnosprawnościami, które przechodzą właśnie szkolenia. Po ich zakończeniu będą mogli rozpocząć w wielu przypadkach swoją pierwszą pracę zarobkową.

Po reformie w konsekwencji której zlikwidowane zostały gimnazja, w Łukowicy budynek po byłej placówce był pusty. Gmina podjęła wiec decyzję o zaadaptowaniu części budynku na potrzeby urzędu gminy. Zakład Aktywizacji Zawodowej powstał w drugiej części dawnego gimnazjum.

Pomysł stworzenia w Łukowicy ZAZ to efekt współpracy stowarzyszenia z urzędem gminy. Chodziło o zapewnienie osobom z niepełnosprawnościami możliwości podjęcia pracy zarobkowej. Zatrudnienie znalazło tam 35 osób z niepełnosprawnościami z powiatu nowosądeckiego i limanowskiego.

- Te osoby znajdują tu prawdziwą pracę. Wszystkie osoby, które zatrudnimy, to osoby z niepełnosprawnościami w stopniu umiarkowanym, albo znacznym. Część z nich to uczestnicy naszych zajęć w Zakładzie Terapii Zajęciowej, którzy są już przygotowani do podjęcia pracy - wyjaśnia Urszula Potoniec-Mędoń, Prezes Stowarzyszenia Rodziców, Przyjaciół, Dzieci i Osób Niepełnosprawnych "Promyk" w Gostwicy.

Pracownicy Zakładu Aktywności Zawodowej aktualnie szkolą się z obsługi plotera laserowegoZAZ Łukowica

Zatrudnieni będą się tam zajmować niszczeniem dokumentów, będzie pracownia poligraficzna, sztuki użytkowe oraz pracownia wielofunkcyjna, gdzie produkowana będzie podpałka ekologiczna. Zakład oferował będzie też usługi sprzątania.

- Osoby, które będą u nas pracować objęte będą również opieką psychologiczną. Dla wielu z tych osób będzie to pierwsza praca, ale są też osoby, które nabyły swoje niepełnosprawności. Dzięki temu zakładowi będą mogli wrócić do aktywności zawodowej - dodaje Potoniec-Mędoń.

Gmina Łukowica otrzymała dofinansowanie w kwocie 590 tys. zł na ten właśnie cel. To pieniądze z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będących w dyspozycji Województwa Małopolskiego. 350 tys. Przeznaczone zostały na koszt utworzenia zakładu, a 240 tys. zł – to koszt jego działalności w 2022 roku.

Pracownicy Zakładu Aktywności Zawodowej aktualnie szkolą się z obsługi plotera laserowegoZAZ Łukowica

- Utworzony zakład aktywności zawodowej da tym ludziom szansę rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz szansę życia w otwartym środowisku. Udzieli im też pomocy w realizacji pełnego, niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia na miarę ich indywidualnych możliwości - przyznaje Bogdan Łuczkowski, wójt gminy Łukowica.

Działalność zakładu finansowana będzie przez Województwo Małopolskie oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Oficjalnie ZAZ rozpoczął swoją działalność 2 grudnia 2022 roku. Od tego czasu uczestnicy zajęć przechodzą kursy i szkolenia. To między innymi szkolenia z umiejętności używania plotera laserowego.

- W naszym zakładzie jest kilka pracowni. Jedna z nich to pracownia poligraficzna, gdzie możemy ozdabiać kubki lub wycinać i grawerować na różnych materiałach ploterem laserowym. W ostatnich dniach pracownicy szkolili się z jego obsługi - mówi Gabriela Koral z ZAZ.

Pracownicy Zakładu Aktywności Zawodowej aktualnie szkolą się z obsługi plotera laserowegoZAZ Łukowica

Po zakończeniu szkolenia pracownicy będą przygotowywać produkty, które póżniej będą sprzedawane. Tworzona jest właśnie strona internetowa, gdzie można będzie nabyć wyprodukowane przez pracowników rzeczy. Będzie można je też kupić za pośrednictwem serwisu allegro.

- Badamy rynek i sprawdzamy na co jest zapotrzebowanie. To będą przedmioty użytkowe jak na przykład serwetniki, produkty dla kwiaciarni, ale też artykuły upominkowe z okazji zbliżającego się dnia babci i dziadka czy walentynek - dodaje Koral.

FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto