Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rok 2024 będzie należeć do Filipa Pławiaka? W lutym premiera serialu na Netflix z jego udziałem, a w marcu filmu „Biała Odwaga”

Alicja Fałek
Alicja Fałek
Kadr z serialu "Rojst Millenium"
Kadr z serialu "Rojst Millenium" Robert Pałka/Materiały prasowe Netflix
Filip Pławiaka, aktor pochodzący spod Nowego Sącza, nie zwalnia tempa pracy. Sądeczanin dał się poznać znakomitymi rolami m.in. w filmie „Czerwony Pająk” oraz serialu z serii „Chyłka”. Niebawem zobaczyć będzie go można w kolejnych produkcjach. Pod koniec lutego premiera serialu na Netflix „Rojst Millenium”, a początkiem marca filmu „Biała Odwaga”, gdzie wcieli się w jedną z głównych ról. Czy rok 2024 będzie należeć do sądeckiego aktora?

Filip Pławiak debiutował na scenie już w podstawówce

Filip Pławiak to 34-letni aktor filmowy i telewizyjny. Zadebiutował w 2010 r. w filmie „Wenecja” Jana Jakuba Kolskiego, gdzie zagrał młodego zakonnika. Sławę przyniosła mu główna rola w w filmie „Czerwony Pająk” w reżyserii Marcina Koszałki, a rozpoznawalność pięć sezonów serialu TVN z serii „Chyłka”, gdzie grał Kordiana Oryńskiego zwanego „Zordonem”.

Filip Pławiak pochodzi z Witowic Górnych w gminie Łososina Dolna i jest synem Marka Pławiaka, byłego starosty nowosądeckiego a aktualnie dyrektora Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Nowym Sączu. Przygodę z aktorstwem rozpoczął już w Szkole Podstawowej w Żbikowicach. Grał w szkolnych przedstawieniach i brał udział w konkursach recytatorskich. Kontynuował ją w gimnazjum a następnie w II Liceum Ogólnokształcącym w Nowym Sączu. Uczestniczył w zajęciach aktorskich w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Sączu i był też członkiem Teatru NSA, który powadził Janusz Michalik.

Po zdanej maturze chciał studiować aktorstwo, ale przystąpił też do egzaminu na studia informatyczne na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Udało mu się dostać na Wyższą Szkołę Filmową i Teatralną w Łodzi oraz na AGH. Ostatecznie wybrał aktorstwo.

Znacząca rola Pławiaka w serialu Netflix

Od kilku lat Filip Pławiak udowadnia, że wybrał właściwą drogę. Każdego roku można oglądać go w kolejnej, nowej produkcji. 2023 rok był niezwykle pracowity, a efekty będzie można zobaczyć już 28 lutego. Tego dnia na platformie Netflix swoją premierę będzie mieć finał popularnej trylogii, czyli „Rojst Millenium”.

Z informacji przekazanych przez Netflix wynika, że fani serii reżyserowanej przez Jana Holoubka otrzymają odpowiedzi na wiele pytań i dotrą do sedna śledztw i wspomnień. W trzecim sezonie „Rojst” oglądać będzie można dalsze losy bohaterów takich jak Anna Jass (Magdalena Różczka), Witolda Wanycza (Andrej Seweryn), czy Piotra Zarzyckiego (Dawid Ogrodnik). Pojawią się też nowe postacie, a wśród nich jedna z ważniejszych, czyli młody kierownik hotelu, w które wcieli się właśnie Filip Pławiak.

Co ciekawe w serialu „Rjost Millenium” będzie można zobaczyć także Michalinę Łabacz, prywatnie partnerkę Filipa Pławiaka.

Marcin Koszałka znów stawia na Filipa Pławiaka

Zaledwie kilka dni po premierze serialu, na ekrany kin wejdzie najnowszy film w reżyserii Marcina Koszałki. „Biała odwaga” swoją premierę będzie mieć 8 marca, a jednego z głównych bohaterów – Andrzeja – gra właśnie sądecki aktor. To kolejna rola, po „Czerwonym Pająku”, którą Filipowi Pławiakowi powierzył Marcin Koszałka.

To obraz, który dotyka przemilczanego tematu kolaboracji niektórych Górali z Podhala z nazistami podczas II wojny światowej. Nie jest to jednak film dokumentalny o Goralenvolku, a dramat pokazujący historię dwóch braci, których poróżniła miłość do jednej i tej samej kobiety.

Jędrek, grany przez Filipa Pławiaka, to utalentowany taternik, potomek znakomitego góralskiego rodu Zawrat. Lubi życie na krawędzi, wspinając się, wybiera najtrudniejsze drogi, a gdy kocha, to na zabój. Gdy rodzina decyduje, że Bronka, wybranka jego serca, wyjdzie za mąż za jego starszego brata Macieja – chłopak ucieka do Krakowa. Tam poznaje niemieckiego naukowca i alpinistę Wolframa, który głosi teorię, w myśl której Górale pochodzą od starogermańskiego plemienia Pragotów.

Po wybuchu II wojny światowej Niemcy oferują mieszkańcom Podhala współpracę. Maciej Zawrat ją odrzuca, Jędrek chcąc odzyskać ukochaną i ocalić swoją społeczność przed zagładą – podejmuje współpracę. Jak zakończy się ta historia? Tego dowiedzą się osoby, które w marcu wybiorą się do kin na „Białą odwagę”.

Lachy i Górale w obronie św. Jana Pawła II. Wyjątkowe wydarzenie w Starym Sączu zgromadziło tłumy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto