Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sądecczyzna: łąckie jabłka jedyne w Unii Europejskiej

Stanisław Śmierciak
Krzysztof Maurer (z lewej) i Janusz Klag przekonują, że jabłko łąckie to coś wyjątkowego
Krzysztof Maurer (z lewej) i Janusz Klag przekonują, że jabłko łąckie to coś wyjątkowego Fot. Stanisław Śmierciak
Jabłka łąckie jako pierwsze w Polsce otrzymały w Unii Europejskiej status tak zwanego Chronionego Oznaczenia Geograficznego. Do tej pory zdobyła go już sławna łącka śliwowica. Starania o uznanie wyjątkowości owoców z naddunajeckich sadów, podjęte przez Stowarzyszenie "Łącka Droga Owocowa", trwały kilka lat.

Rozporządzenie w tej sprawie podpisane przez przewodniczącego Komisji Europejskiej José Manuela Barroso opublikowano właśnie w unijnym Dzienniku Urzędowym.

- To sukces naszego Stowarzyszenia Łącka Droga Owocowa - mówi jego wiceprezes Janusz Klag. - Ten status w praktyce otwiera możliwości sprzedaży naszych jabłek w sieciach handlowych całego kontynentu, również poza Unią Europejską, gdyż unikatowe owoce z krajów wspólnoty są poszukiwane także w państwach nie należących do Unii.

W Polsce są to pierwsze jabłka, których nazwa będzie chroniona. Taki sam status prócz łąckich jabłek ma jedynie truskawka kaszubska. - Wyjątkowość jabłek łąckich potwierdziły badania naukowe. Decyduje o niej wiele czynników, najważniejszy jest unikatowy mikroklimat kotliny łąckiej - wyjaśnia Krzysztof Maurer, prezes Stowarzyszenia Łącka Droga Owocowa.

Zobacz także: Sądecczyzna: turystyczna promocja wsi - frajda dla dzieci

Jak mówi - niepowtarzalne walory owoców spod Łącka to efekt bardzo korzystnego nasłonecznienia stoków, odmiennego niż w innych regionach, składu gleby - jej kwasowości i zawartości minerałów oraz przesunięcie w czasie okresów kwitnienia drzew oraz dojrzewania ich owoców.

- To wszystko razem sprawia, że jabłka pochodzące z naszych sadów są inne, powiem nieskromnie, lepsze, smaczniejsze i bardziej kuszące swym wyglądem, niż pochodzące z sadów w innych stronach Polski czy też Europy. Nawet jeśli chodzi o te same odmiany owoców - mówi Maurer.

Faktem jest, że tylko w rejonie Łącka jabłka odmiany golden delicjusz, czyli nawet z nazwy będące złotymi, zyskują czerwone - przepiękne - "rumieńce". Zanim unia uznała nazwę "łąckie jabłka" za prawnie chronioną, owoce te nagrodzono prestiżową Perłą Międzynarodowych Targów Spożywczych Polagra w Poznaniu.

Stowarzyszenie ma już gotowe afisze reklamowe, także papierowe torby z efektownym nadrukiem, a co najważniejsze, maleńkie naklejki, które umieszczane są na każdym owocu trafiającym na rynek.

- Zyskanie dla "łąckiego jabłka" statusu Chronionego Oznaczenia Geograficznego - to również szansa na promocję całej gminy Łącko - przekonuje teraz Janusz Klag. - Nabywcy tego towaru będą na pewno chcieli wiedzieć, gdzie tak dobry owoc dojrzewa.

Z tej przyczyny łąccy gospodarze pospiesznie przystąpili do unowocześniania oferty turystycznej regionu. Teraz mają ambicję kusić gości z kraju i ze świata nie tylko słynną śliwowicą, ale i pięknym rumianym jabłuszkiem.

Pokaż, kogo popierasz. Już dziś oddaj głos na prezydenta Nowego Sącza

Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Potrącił pieszego na przejściu i zbiegł z miejsca wypadku

Maciej Szumowski stał się legendą. Idź jego drogą. Wejdź na szumowski.eu

A może to Ciebie szukamy? Zostań miss internetu województwa małopolskiego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto