Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sądecka Koalicja Obywatelska proponuje dyskusję o śmieciach i budowie spalarni

Janusz Bobrek
Janusz Bobrek
Na zdjęciu (od lewej): Damian Gardocki, Grzegorz Fecko, Jacek Gwóźdź i Leszek Zegzda
Na zdjęciu (od lewej): Damian Gardocki, Grzegorz Fecko, Jacek Gwóźdź i Leszek Zegzda
W Nowym Sącz trwają konsultacje w sprawie budowy spalarni śmieci przy ul. 29 Listopada, nieopodal m.in. osiedla mieszkaniowego i szkoły. Głos w sprawie polityki śmieciowej miasta oraz „termicznego przetwarzania odpadów”, jak ujęto spalarnię śmieci, zabrała sadecka Koalicja Nowosądecka, proponując zorganizowanie szerokich konsultacji społecznych i ekonomicznych, których efektem byłoby opracowanie i wdrożenie polityki zagospodarowania odpadów na następne 30 lat.

FLESZ - Eksperci alarmują - ogromne zmiany w wyglądzie lodowców

od 16 lat

W siedzibie Platformy Obywatelskiej odbyła się konferencja prasowa dotycząca zagadnienia gospodarowania odpadami „Nowy Sącz Zero Waste 2030”. Jej organizatorzy poruszyli problem gospodarki śmieciowej Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego, zwracając szczególna uwagę na problem słabej segregacji śmieci przez sądeczan (zaledwie 30,3 proc., przy wymaganych 50 proc.) i widma zamknięcia wysypiska śmieci w Nowym Sączu. Według wyliczeń może to nastąpić już nawet za 3 lata.

- Chcemy zorganizować szerokie konsultacje społeczne, naukowe i ekonomiczne, których efektem będzie opracowanie i wdrożenie spójnej i odpowiedzialnej polityki zagospodarowania odpadów komunalnych dla Nowego Sącza i Sądecczyzny – mówi Jacek Gwóźdź z Koalicji Obywatelskiej.

Propozycja KO to cztery kierunki działania: segregacja odpadów u źródła, recykling odpadów, produkcja biogazu, a na końcu termiczne przekształcanie odpadów. Pod czwartym punktem kryje się nic innego jak szeroko dyskutowana w mieście spalarnia śmieci, którą Newag chce wybudować przy ul. 29 Listopada.

Dlaczego nie mówi się wprost o spalarni śmieci?

- Taka jest nomenklatura i my jej nie chcemy zmieniać. Wszystkie zakłady, które się tym zajmują tak to określają. To nie jest spalanie śmieci bez efektów, ale przekształcanie odpadów komunalnych w energię elektryczna i cieplną – odpowiada Jacek Gwóźdź.

- Naszym celem nie jest obrona termicznego przekształcania odpadów, czyli jak się popularnie mówi spalarni śmieci, ale stworzyć długofalowy program rozwiązujący problematykę związaną z zagospodarowaniem odpadów. Potrzebujemy skutecznej segregacji, recyklingu, biogazy, a dopiero na samym końcu jest termiczne przekształcanie odpadów – dodaje radny Leszek Zegzda.

Przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej, podobnie jak występujący z nim na konferencji Grzegorz Fecko, na ostatniej sesji głosował za przystąpieniem do sporządzenia zmian w „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Nowego Sącza”. To właśnie m.in. zmiany w planie dadzą możliwość budowy spalarni przy ul. 29 Listopada.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto