Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sądeczanie skarżą się na źle zaparkowane auta i piratów drogowych. Ponad 4 tys. zgłoszeń do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa

Janusz Bobrek
Janusz Bobrek
Aż 534 zgłoszenia do KMZB dotyczyły źle zaparkowanych samochodów
Aż 534 zgłoszenia do KMZB dotyczyły źle zaparkowanych samochodów
W 2022 roku mieszkańcy Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego nanieśli na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa ci ponad cztery tysiące zgłoszeń. Najczęściej skarżyli się na przekraczanie prędkości, źle zaparkowane auta czy uszkodzoną infrastrukturę drogową.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa cieszy się na Sądecczyźnie niesłabnącą popularnością. Za pomocą tej interaktywnej platformy z roku na rok mieszkańcy regionu coraz chętniej dzielą się z policjantami spostrzeżeniami na temat bezpieczeństwa w ich najbliższym otoczeniu. W 2022 roku nanieśli na mapę łącznie 4115 zgłoszeń, z których 58,3% zostało potwierdzonych przez funkcjonariuszy – informuje Aneta Izworska z Zespołu ds. Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

Czym jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa?

To interaktywne narzędzie, którego głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa mieszkańców w rejonie ich zamieszkania. Aplikacja pozwala w prosty i przede wszystkim anonimowy sposób przekazać Policji informacje o zagrożeniach w wybranych kategoriach, które w ich subiektywnym odczuciu negatywnie wpływają na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców.

Mieszkańcy Sądecczyzny chętnie korzystają z możliwości, jakie daje Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa i dzielą się z sądecką Policją spostrzeżeniami dotyczącymi stanu bezpieczeństwa w ich najbliższym otoczeniu – dodaje rzeczniczka.

W 2022 roku sądeczanie nanieśli łącznie 4115 zgłoszeń, z których 58,3% zostało potwierdzonych przez funkcjonariuszy. Najczęstszymi zagrożeniami, jakie w ubiegłym roku zaznaczali na mapie mieszkańcy naszego regionu były:

  • „przekraczanie dozwolonej prędkości” (1711 zgłoszeń, z czego potwierdziło się 63,4%),
  • „niewłaściwa infrastruktura drogowa” (761 zgłoszenia – 53,4% potwierdzonych),
  • „nieprawidłowe parkowanie” (534 zgłoszeń – 66,0% potwierdzonych).

Z kolei do najczęściej potwierdzanych zgłoszeń w 2022 roku należą zgłoszenia z kategorii:

  • „osoba bezdomna wymagająca pomocy” (100,0% potwierdzonych z 5 zgłoszeń),
  • „dzikie wysypiska śmieci” (79,7% potwierdzonych z 78 zgłoszeń),
  • „nieprawidłowe parkowanie” (66,0% potwierdzonych z 534 zgłoszeń).

Od początku funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, czyli od września 2016 roku mieszkańcy Sądecczyzny nanieśli na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa łącznie 15 848 zgłoszeń (do 31.12.2022).

Polska pierwsza w rankingu CNN

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto