Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyjazdowe punkty szczepień dotrą na Sądecczyznę. Będzie można zaszczepić się w domu

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Sądeczanie będą mogli przyjąć szczepienie w domu
Sądeczanie będą mogli przyjąć szczepienie w domu Łukasz Gdak Gazeta Krakowska
Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie wyłonił 11 wyjazdowych zespołów szczepiących w domu. Swoim zasięgiem będą one obejmować pięć obszarów w tym również Sądecczyznę. Dzięki ich powstaniu, osoby które nie mogą dotrzeć do stacjonarnego punktu szczepień będą mogły przyjąć szczepienie w domu.

FLESZ - Polskie mieszkania w ogonie Europy?

Powstanie mobilnych zespołów szczepiących ma być uzupełnieniem sieci punktów stacjonarnych. Dzięki ich powstaniu szczepienia dotrą do pacjentów, których stan zdrowia nie pozwala na samodzielne dotarcie do stacjonarnego punktu szczepień czyli tzw. pacjentów leżących.

-Dzięki dodatkowym mobilnym zespołom jeszcze szerzej będą zabezpieczone potrzeby osób, które chcą się zaszczepić, ale potrzebują wsparcia – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita

Jak będzie wyglądać procedura

O zakwalifikowaniu do szczepienia przez zespół wyjazdowy decydować będą lekarze rodzinni lub pielęgniarki opieki długoterminowej. To właśnie te osoby mają potwierdzić, że konkretna osoba z ich listy potrzebuje szczepienia w domu, ze względów zdrowotnych.

-Aby skorzystać z wyjazdowego punktu szczepień wystarczy zadzwonić do swojej poradni POZ. Oznacza to, że na wizytę wyjazdowego punktu szczepień nie ma rejestracji przez internet lub telefonicznie, np. przez infolinię 989. Liczy się wyłącznie bezpośredni kontakt z własną poradnią POZ lub pielęgniarką opieki długoterminowej- tłumaczy dyrektor Małopolskiego OW NFZ Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska

Zespoły wyjazdowe obowiązuję te same procedury, co w punktach stacjonarnych

Kiedy wyjazdowy punktu szczepień pojawi się u pacjenta ostateczną decyzję o tym, czy pacjent może przyjąć preparat podejmuje lekarz z załogi. Pacjent musi zostać poddany kwalifikacji, a potem zostaje zaszczepiony pierwszą dawką preparatu.

-W dniu szczepienia ustalana jest również data drugiej dawki podania szczepionki. Procedura szczepienia wyjazdowego jest więc zbliżona do szczepienia w punkcie stacjonarnym. Zespół wyjazdowy przynajmniej 15 minut po szczepieniu obserwuje pacjenta pod kątem wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych. Jeśli takie wystąpią, zespół jest przygotowany, aby pomóc pacjentom w domu- czytamy na stronie internetowej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego

Jak zapewniają, zespoły wyjazdowe będą musiały spełnić te same wymogi co stacjonarne punkty szczepień zarówno pod względem kadry, jak i wyposażenia oraz przygotowania do szczepienia w warunkach domowych.

Wyjazdowe punkty szczepień otrzymują własną pulę szczepione i nie będą korzystać ze szczepionek zamówionych przez poradnię POZ, która zgłasza pacjenta do szczepienia wyjazdowego.

Za wyjazd na szczepienie pacjenta w domu, Narodowy Fundusz Zdrowia płaci 141 zł. Dla pacjenta szczepienie w domu jest bezpłatne.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto