Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żegiestów to miejscowość widmo, czy wróci tu życie? Jedno z najpiękniej położonych uzdrowisk w Polsce od lat powstaje na nowo

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Żegiestów to opustoszałe uzdrowisko, które rozkwitnie na nowo
Żegiestów to opustoszałe uzdrowisko, które rozkwitnie na nowo Artur Królikowski
Żegiestów-Zdrój jest jednym z najstarszych, o 180-letniej tradycji, uzdrowiskiem w Małopolsce, w gminie Muszyna. To miejsce kiedyś tętniło życiem, było znane i lubiane, teraz powstaje na nowo. Rodzina Cechini zainwestowała ogromne środki w przywrócenie Żegiestowowi świetności. Jak na razie do użytku oddano jedynie pijalnię wody mineralnej "Anna", działa tam sanatorium "Wiktor" wciąż remontowany jest Dom Zdrojowy, ale poza tym większej aktywności nie widać. Wszystko jednak rekompensują tam niesamowite widoki.

Kiedyś w Żegiestowie tętniło życie

Położony nad Popradem Żegiestów ma bogatą, kilkusetletnią historię. Wieś należąca do tzw. klucza muszyńskiego została lokowana w 1575 roku przez biskupa Franciszka Krasińskiego. Miejscowość założono na miejscu wykarczowanych lasów, zaś zamieszkiwali ją głównie Wołosi i Rusini (później Łemkowie).

W połowie XIX wieku Żegiestów stał się uzdrowiskiem, które stopniowo zaczęło zyskiwać na popularności. Szczególny rozwój przypadł na lat międzywojenne, wtedy m.in. powstał Dom Zdrojowy i sanatorium Wiktor. Po wojnie uzdrowisko zostało upaństwowione, a piękną nadpopradzką miejscowość odwiedzali goście z całej Polski.

Po zakończeniu II wojny światowej udziałowcy przedwojennej spółki podjęli próbę odnowienia działalności uzdrowiskowej, jednak polityka władzy ludowej oraz brak funduszy zniweczyły plany dalszej działalności kurortu w taki sposób, jak funkcjonował przed wybuchem wojny. Po zakończeniu działań wojennych w budynku domu wczasowego Wiktor uruchomiono dom dziecka dla sierot powstania warszawskiego. Większość budynków w uzdrowisku komunistyczna władza ludowa pod różnymi pretekstami, przejęła we własne użytkowanie. Od 1950 roku datuje się wznowienie działalności uzdrowiskowej przez państwowe instytucje uzdrowiskowe oraz zakłady pracy.

Budynek jest remontowany
Budynek jest remontowany Artur Królikowski

Jedną z największych atrakcji Żegiestowa jest Łopata Polska z przełomem Popradu. Wzdłuż brzegu w roku 1996 Stowarzyszenie Greenworks urządziło Ścieżkę Przyrodniczą Łopata Polska, która została odnowiona przez Towarzystwo Przyjaciół Doliny Popradu w 2020 roku. Wyznaczono sześć stref wypoczynkowych, które są usytuowane w najciekawszych miejscach widokowych. Na trasie znajdują się ławki oraz urządzenia do ćwiczeń. W całym uzdrowisku wyznaczono zresztą szereg ścieżek i tras spacerowych, są także trzy szlaki górskie.

Podróż pociągiem gwarantuje wspaniałe widoki
Podróż pociągiem gwarantuje wspaniałe widoki Artur Królikowski

Budowa domu wypoczynkowego Wiktor

Na Łopacie Polskiej w 1936 roku rozpoczęto budowę nowoczesnego, komfortowego gmachu, domu wypoczynkowego dla pracowników umysłowych koncernu naftowego Małopolska, na cześć prezesa koncernu Wiktora Hłasko obiekt nazwano Wiktor. Budynek uruchomiono w 1937 roku. Gmach zaprojektowali lwowscy architekci: profesorowie Bagieński i Wardzała. Architektura domu wczasowego Wiktor to mocny końcowy akcent w dziedzinie projektowania modernistycznych obiektów w II Rzeczpospolitej, wspaniała bryła budynku stała się sztandarowym dziełem architektury Polski międzywojennej.

Została oddana do użytku w 2022 roku
Została oddana do użytku w 2022 roku Artur Królikowski

W 2011 roku oddano do użytku po modernizacji sanatorium "Wiktor", zaś w 2022 roku pijalnię wody mineralnej "Anna". Pozostała część uzdrowiska wciąż świeci pustkami. Ale trwają intensywne prace nad przywróceniem tam życia.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto