Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zespół "Podegrodzie" ma 85 lat. Najstarszy zespół regionalny na Sądecczyźnie świętował okrągły jubileusz. Zobacz zdjęcia

OPRAC.:
Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Świętowali 85-lecie Regionalnego Zespołu Podegrodzie. Na scenie zaprezentował się Zespół i kapela dając pokaz swoich umiejętności, co zostało przyjęte gromkimi brawami.
Świętowali 85-lecie Regionalnego Zespołu Podegrodzie. Na scenie zaprezentował się Zespół i kapela dając pokaz swoich umiejętności, co zostało przyjęte gromkimi brawami. Maria Olszowska
Podegrodzka pieśń, taniec, lachowska muzyka płyną od 85 lat w świat, pokazując piękno folkloru lachowskiego. W Gminnym Ośrodku Kultury w Podegrodziu odbyły się uroczystości jubileuszowe zespołu „Podegrodzie”. Grupa istnieje od 1937 roku i jest najstarszym zespołem regionalnym na Sądecczyźnie.

Jubileusz Regionalnego Zespołu Podegrodzie

85-lecie działalności Regionalny Zespół Podegrodzie było okazją do złożenia gratulacji i wyróżnienia wybitnych członków zespołu. Podczas uroczystości, starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski uhonorował ich Złotymi i Srebrnymi Jabłkami Sądeckimi. Wraz z przewodniczącym Rady Powiatu Nowosądeckiego Romanem Potońcem, przekazał też czek dla zespołu na 6000 złotych. Wójt gminy Stanisław Banach wręczył czek na 10 tys. zł na działalność zespołu.

- Dziękuję za wasz wkład w kultywowanie i promocję tradycji ludowych oraz dbanie o dziedzictwo kulturowe naszego regionu. Jesteście jednym z najbardziej znanych zespołów regionalnych na Sądecczyźnie. Dzięki takim ludziom jak wy, dla których ważne jest zachowanie dziedzictwa, kultury, religii, języka polskiego i gwary, Polska przetrwała czas zaborów i wojny - mówił starosta Marek Kwiatkowski.

Złote Jabłko Sądeckie otrzymali: Barbara Jop, Krzysztof Bodziony i Jerzy Nieć.
Srebrne Jabłko Sądeckie otrzymali: Magdalena Bulzak, Paweł Nowojowski i Andrzej Łatka.

Historia zespołu

"Podegrodzie” od osiemdziesięciu pięciu lat kultywuje taniec, śpiew, a także regionalne tradycje i obrzędy Ziemi Sądeckiej. Zespół był pierwszy, więc wszystkie kolejne, które powstały na terenie Powiatu Nowosądeckiego właśnie na nim się wzorowały. Nie sposób więc przecenić zasług zespołu w upowszechnianiu bardzo bogatej i pięknej kultury ludowej regionu.

Zespół Regionalny „Podegrodzie” wystąpił po raz w 1937 roku, podczas imprezy regionalnej „Święto Gór”, na którą przygotował program „Wesele podegrodzkie”, a już 1938 r. z dużym powodzeniem wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Hamburgu. Po przerwie spowodowanej działaniami wojennymi, w 1946 roku wznowił swoją działalność. Przez 85 lat działalności grupa zdobyła wiele nagród i wyróżnień na festiwalach, przeglądach i konkursach folklorystycznych. Na swoim koncie ma cztery „Złote Ciupagi” oraz „Srebrne i Brązowe Ciupagi” zdobyte na Festiwalach Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.

Ponadto zespół został wyróżniony: Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki, Nagrodą im. Oskara Kolberga. Koncertował we Francji, Hiszpanii, na Węgrzech, w Belgii, Austrii i Niemczech. Kierownikiem Zespołu jest Krzysztof Bodziony, choreografem - Jerzy Nieć.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto