Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nadleśnictwo Nawojowa przeprowadziło kolejną akcję wsiedlania głuszców do sądeckich lasów

Alicja Fałek
Alicja Fałek
Nadleśnictwo Nawojowa pozyskało kolejne głuszce, które po okresie adaptacji zamieszkają sądeckie lasy. To 20 młodych osobników - 9 kogutów i 11 kur oraz dwie dorosłe samice matki z hodowli w Wiśle. To kolejny etap przywracania tego gatunku w ptaka w Paśmie Jaworzyny Krynickiej.

Co jeść w sierpniu?

od 16 lat

Głuszce wyginęły na Sądecczyźnie kilkadziesiąt lat temu. To największe przedstawiciele kuraków leśnych, wielkością zbliżone do indyka. Pomimo wieloletnich wysiłków, mających na celu powstrzymanie spadkowego trendu liczebności i zasięgu występowania, głuszec jest w Polsce gatunkiem skrajnie zagrożonym wyginięciem.

W walkę o zwiększenie liczebności głuszca od kilku lat aktywnie włącza się Nadleśnictwo Nawojowa. Teraz pozyskało kolejne osobniki, które na razie trafiły do wolier adaptacyjnych specjalnie ulokowanych w terenie. To 20 młodocianych osobników (9 kogutów i 11 kur) oraz dwie dorosłe samice - matki.

Ptaki otrzymały na nogi specjalne specjalne obrączki umożliwiające ich identyfikację. Cześć z nich otrzymała także nadajniki telemetryczne, dzięki którym pracownicy nadleśnictwa mogą śledzić trasę ich wędrówek.

Młode głuszce w wolierach spędzą około dwóch tygodni. W tym czasie, pod opieką dorosłych głuszek, zdążą się zaadaptować do warunków naturalnych. Następnie zostaną wypuszczone do lasu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto