Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Rozpoczął się sezon grzewczy, a smog już dusi mieszkańców. Prezydent Ludomir Handzel ma sposób na ograniczenie niskiej emisji

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Nowy Sącz rozpoczyna walkę ze smogiem. Wieczorami powietrze jest zanieczyszczone
Nowy Sącz rozpoczyna walkę ze smogiem. Wieczorami powietrze jest zanieczyszczone zdjęcie archiwalne
Rozpoczął się sezon grzewczy. W Nowym Sączu wieczorami coraz ciężej zaczerpnąć świeżego powietrza. W niedzielę, 26. 10 czujniki airly w niektórych częściach miasta świeciły na czerwono, sygnalizując, że powietrze jest mocno zanieczyszczone. Walkę ze smogiem zapowiedział prezydent Ludomir Handzel proponując dopłaty do zakupu paliwa dla najuboższych mieszkańców Nowego Sącza. W tym roku nie błękitny węgiel, a ekogroszek z jego domieszką.

Rozpoczął się sezon grzewczy w mieście. Niestety ogrzewanie mieszkań i domów nie idzie w parze z czystym powietrzem. Dzięki aplikacji internetowej airly można sprawdzić jakość powietrza w Nowym Sączu. Wskaźniki, w niedzielę, 25 października przed godz. 22 nie były zadowalające, w najbardziej zanieczyszczonych miejscach świeciły na czerwono. Najgorzej było na ul. Władysława Barbackiego, PM 10 wynosił 148 µg/m3, czyli dopuszczalne normy zostały przekroczone blisko trzykrotnie.

Przypomnijmy, że w Polsce normy dla pyłów drobnych PM 10 wynoszą kolejno

  1. poziom dopuszczalny 50 µg/m3 (dobowy)
  2. poziom informowania 200 µg/m3 (dobowy)
  3. poziom alarmowy 300 µg/m3 (dobowy)

Aktualny stan powietrza w Nowym Sączu

Sposób na walkę ze smogiem w Nowym Sączu

Miasto Nowy Sącz przygotowało program na poprawę powietrza w sezonie grzewczym. W tym roku podjęto decyzję, aby przyznać bezgotówkowe zapomogi do nisko emisyjnego węgla dla osób korzystających ze wsparcia Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

-Nie chcemy, żeby do tych mieszkańców miasta trafiał węgiel czy miał niskiej jakości, tylko żeby to było paliwo niskoemisyjne, które spełnia odpowiednie normy a jednocześnie jest w bardzo dobrej cenie- powiedział Ludomir Handzel.

Węgiel polecany przez władze miasta to ekogroszek z domieszką błękitnego węgla, który spełnia zalecane normy

Jak wyjaśnia Łukasz Sierotowicz zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowym Sączu, na zapomogi, mogą liczyć najubożsi mieszkańcy miasta. Cena za tonę tego paliwa ma wahać się od 800 – 1000 złotych.

- Wsparcie trafi do osób osiągają dochód mniejszy niż 701 zł na osobę i osoby, w których rodzinie dochód nie przekracza 528 złotych, czyli np. w przypadku trzyosobowej rodziny będzie to kwota 1500 złotych. To do tych rodzin jest przede wszystkim skierowana ta pomoc, która będzie przyznawana w ramach ustawy o pomocy społecznej- mówi Sierotowicz.

W ubiegłym roku Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowym Sączu zakupił dwie tony zwykłego węgla, które trafiły do 300 rodzin. Na terenie Nowego Sącza jest nadal około 4 tysięcy pieców starego typu, tzw. „kopciuchów" opalanych najczęściej niskiej jakości paliwem.

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto