Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Sądecki Skansen mimo pandemia zaprasza do zwiedzania w formie spacerowej. Zimą wygląda urzekająco [ZDJĘCIA]

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Skansen w zimowej scenerii. Można zwiedzać go w formie spacerowej
Skansen w zimowej scenerii. Można zwiedzać go w formie spacerowej Damian Radziak
Jak miło spędzić wolny czas w zimowe dni? Sądecki Skansen ma do zaoferowania podróż w czasie. Pandemia ograniczyła wiele możliwości spędzania wolnego czasu zimą, ale wciąż do woli można korzystać z zasobów Sądeckiego Parku Etnograficznego, który mimo pondemii czeka na zwiedzających. W związku z obostrzeniami nie można jedynie zwiedzać wnętrz budynków, ale wciąż można wybrać się na spacer i w towarzystwie natury przypomnieć sobie, jak żyli nasi przodkowie i jak wiele od tego czasu się zmieniło.

FLESZ - Czy po zakażeniu covid-19 zyskujemy odporność?

Sądecki Skansen otwarty dla spacerowiczów

Pandemia daje się we znaki. Zamknięte restauracje, stoki, lodowiska, baseny siłownie, a nawet galeria handlowe sprawiają, że możliwości spędzania wolnego czasu są ograniczone.

Na przeciw oczekiwaniom sądeczan i turystów wychodzi Sądecki Park Etnograficzny. Mimo, iż pozostałe filie Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu są zamknięte, wciąż można wybrać się na zimowy spacer po sądeckim Skansenie.

-W związku rozprzestrzenianiem się stanu epidemii wirusa SARS-Cov-2 oraz w oparciu o wprowadzone przez Prezesa Rady Ministrów ograniczenia, informujemy że od dnia 1 do 17 stycznia 2020 roku odwołane są wszelkie wydarzenia organizowane w Muzeum z udziałem publiczności. Wszystkie Oddziały i Filie Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu również zostają zamknięte dla zwiedzających. Jednie Sądecki Park Etnograficzny będzie udostępniany zwiedzającym w celach spacerowych bez dostępu do wnętrz obiektów kubaturowych z wejściem tylko od strony ul. Długoszowskiego 83b- czytamy w komunikacie na stronie Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu

Od grudnia działa tam nowa trasa zwiedzania

Warto odwiedzić to miejsce, szczególnie że od niedawna zorganizowana została tam nowa trasa zwiedzania. Propozycja jest odpowiedzią na zapotrzebowanie gości, którzy w czasie pandemii nie mogą wchodzić do budynków i oglądać eksponatów. W zamian mogą za pośrednictwem strony interetowej na swoich telefonach przyjrzeć się eksponatom, ale także bez przewodników dowiedzieć się więcej o ich historii i przeznaczeniu. Dzięki temu rozwiązaniu bez ingerencji w stałą ekspozycje, atrakcja turystyczna Nowego Sącza została odświeżona i urozmaicona.

-Pod każdym obiektem znajdują się opisy eksponatów, w formie ciekawych popularno-naukowych tekstów, które przybliżają zagadnienia związane z regionem, jego kulturą, obrzędami religijnymi, strojami i sztuką-wyjaśnia Joanna Hołda, kustosz Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu

Innowacja jest dostępna na stronie internetowej Muzeum Okręgowego w zakładce Sądeckiego Parku Etnograficznego, gdzie umieszczone są opisy ekspozycji, tworzących nową trasę. To pewnego rodzaju mini przewodnik po obiektach, gdzie w sposób ciekawy i szczegółowy opisane będą eksponaty.

Podczas spaceru, można poszerzać swoją wiedzę

Nowa trasa obejmie 120 obiektów, które dobrano tak, aby zwiedzający mogli jak najwięcej dowiedzieć się bezpośrednio o ekspozycji Parku Etnograficznego, a pośrednio również o Sądecczyźnie i jej tradycjach.

Materiały dają też możliwość zapoznania się z eksponatami jeszcze przed odwiedzeniem Skansenu, aby wiedzieć na co się patrzy.

-W praktyce można po prostu spacerować po Skansenie i ze smartfonem w ręku, który jest pewnego rodzaju przewodnikiem. Przy każdej z chałup wyświetla się 5 lub 6 opisów i fotografii, aby samemu dowiedzieć się czegoś o tym, co się znajduje w środku. To ciekawa propozycja również dla osób bardziej dociekliwych lub tych, którzy bedą chcieli zwiedzać muzeum indywidualnie- dodaje Hołda

Jak podkreśla, nowa ścieżka zwiedzania to doskonała alternatywa zwiedzania w dobie pandemii, kiedy możliwe jest tylko spacerowanie po obiekcie, bez wchodzenia do chałup.

Innowacyjną częścią trasy jest też filmowy katalog wystawy, złożony z krótkich filmów, zrealizowanych na ekspozycji skansenu, a pokazujących w detalach wybrane przedmioty.

Dla osób niewidomych i słabowidzących trasa zwiedzania zostanie udostępniona poprzez audiodeskrypcję wybranych eksponatów i obiektów, przygotowaną w formie plików mp3.

By lepiej odtworzyć w wyobraźni elementy ekspozycji można także skorzystać z makiety dotykowej sądeckiego skansenu oraz kopii eksponatów i ich detali.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto