Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Wystawa „Ks. Władysław Gurgacz TJ. Kapelan Polski Podziemnej”

Janusz Bobrek
Janusz Bobrek
Dr hab. Filip Musiał z krakowskiego IPN otworzył wystawę poświęconą ks. Władysławowi Gurgaczowi w Domu Gotyckim w Nowym Sączu
Dr hab. Filip Musiał z krakowskiego IPN otworzył wystawę poświęconą ks. Władysławowi Gurgaczowi w Domu Gotyckim w Nowym Sączu Janusz Bobrek
Z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Domu Gotyckim przygotowano wystawę poświęconą kapelanowi oddziału „Żandarmeria” Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców ks. Władysławowi Gurgaczowi.

Wystawa o ks. Władysławie Gurgaczu to wspólne przedsięwzięcie Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie oraz Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Znajdziemy na niej reprodukcje zdjęć kapelana oddziału „Żandarmeria” PPAN i jego kompanów, dokumenty oraz propagandowe artykuły prasowe z jego procesu, w którym komunistyczna władza chciała, aby opinia publiczna uwierzyła, że był pospolitym bandytą, a nie opiekunem duchowym żołnierzy walczących o wolność.

- To dla nas ważne, że w przededniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych możemy te postać zaprezentować właśnie tu Nowym Sączu. Zwracamy szczególna uwagę na te wątki, które są związane z jego działalnością niepodległościową, tuż po zajęciu Polski przez Armię Czerwoną – zaznacza dr hab. Filip Musiał, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej oddział w Krakowie.

Wystawa, na której otwarcie przyszły tłumy sądeczan, czynna jest do 30 kwietnia 2023 roku.

Kim był ks. Władysław Gurgacz?

Ks. Władysław Gurgacz (1914-1949) ps. „Sem”, ksiądz, jezuita. Urodził się 2 kwietnia 1914 r. w Jabłonicy Polskiej. Pochodził z rodziny chłopskiej Marii i Jana Gurgacza. Uczył się w szkole powszechnej w Jabłonicy, a następnie w gimnazjum w Korczynie. W wieku 17 lat wstąpił do nowicjatu księży jezuitów w Starej Wsi. Kształcił się kolejno w Starej Wsi i Pińsku na Polesiu. W 1937 r. zamieszkał w Krakowie, gdzie rozpoczął studia filozoficzne. Dwa lata później, w Wielki Piątek 7 kwietnia 1939 r., złożył na Jasnej Górze „Akt całkowitej ofiary” za Ojczyznę w potrzebie.

W czasie wojny kontynuował studia filozoficzne i teologiczne. W sierpniu 1942 r. przyjął na Jasnej Górze święcenia kapłańskie. Wiosną 1945 r. znalazł się w Gorlicach, gdzie został duszpasterzem w tamtejszym szpitalu powiatowym. Następnie przeniesiono go do Krynicy. Dał się wówczas poznać jako zaangażowany duszpasterz. Roztaczał opiekę duchową także nad „leśnymi”, dzięki swojej dyskrecji zyskując ich zaufanie. Dotarł wówczas do niego m.in. Stanisław Pióro „Mohort”, „Emir” – przywódca i jeden z twórców powstałej w 1947 r. Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców, nazywanej też Polską Podziemną Armią Niepodległościową.

Z czasem ks. Gurgacz coraz bardziej zdecydowanie zabierał głos w sprawach społecznych. W czasie nauk rekolekcyjnych przed Wielkanocą 1948 r. szczególnie mocno podkreślał rozbieżności między nauką Chrystusową a rzeczywistością komunistyczną. Prawdopodobnie dlatego dwukrotnie podjęto próbę zamordowania księdza. Wówczas, w obliczu bezpośredniego zagrożenia życia, namawiany przez partyzantów do objęcia opieki duchowej nad organizacją, ks. Gurgacz podjął decyzję o ucieczce z miejsca zamieszkania i przyłączeniu się do oddziału „Żandarmerii” PPAN. Ks. Gurgacz przybrał pseudonim „Sem”. Niósł duchową pociechę coraz silniej osaczanym przez bezpiekę konspiratorom. Żołnierze PPAN unikali starć zbrojnych, nie przeprowadzali w zasadzie akcji represyjnych wymierzonych w działaczy komunistycznych, a rekwizycji pieniędzy i towarów na rzecz oddziału dokonywali tylko w instytucjach państwowych – nigdy na szkodę osób prywatnych.

Wiosną 1949 r. okazało się, że oddział nie miał już prawie środków do prowadzenia dalszej działalności. Nękały go także coraz częstsze obławy UB i wojsk KBW. Zdecydowano się wówczas na podzielenie oddziału na trzy grupy, co miało ułatwić przetrwanie. Pierwszą, najliczniejszą, dowodził „Emir”, drugą – Mieczysław Rembiasz „Orlik”, trzecią – ppor. Stefan Balicki „Bylina”. To właśnie w pododdziale „Byliny” znalazł się ks. Gurgacz.

Podział grupy nie poprawił trudnej sytuacji organizacji – nadal brakowało pieniędzy, które potrzebne były przede wszystkim do „zalegalizowania” na Ziemiach Zachodnich nowego życia jej członków. Postanowiono wówczas przeprowadzić jednorazową rekwizycję pieniędzy należących do państwowego banku. Akcję kilkakrotnie odkładano, ostatecznie zrealizowano ją 2 lipca 1949 r. Nie wszystko jednak poszło zgodnie z planem. Niosący pieniądze woźni stawili opór, doszło do pościgu i strzelaniny, w wyniku której ujęto wszystkich członków grupy.

Na Hali Łabowskiej trwa pamięć o księdzu Gurgaczu

Oddali hołd ks. Władysławowi Gurgaczowi. Wyjątkowe wydarzeni...

Ks. Gurgacz, pełniący podczas akcji funkcję obserwatora, miał szansę wyjechać z Krakowa, ale nie zdecydował się na opuszczenie współtowarzyszy. Tłumaczył: „Nie uciekłem po napadzie, który miał miejsce w dniu 2 lipca 1949 r., ponieważ nie chciałem pozostawić członków organizacji i tak samo jak i oni chciałem ponieść odpowiedzialność”.

Przed komunistycznym sądem

Ujęcie ks. Gurgacza stało się pretekstem do przygotowania rozprawy „ze szczególnym rozgłosem”. Sprawa pododdziału PPAN dowodzonego przez Stefana Balickiego „Bylinę” stała się „procesem księdza Gurgacza”, ponieważ pasowało to do politycznego scenariusza pisanego przez komunistów (ksiądz na czele „bandy”, ksiądz z mszałem i pistoletem, ksiądz zachęcający do „rabunków” państwowego mienia).

13 sierpnia 1949 r., w ostatnim dniu procesu, prokurator zażądał dla oskarżonego kary śmierci. Według relacji zebranych przez Danutę Suchorowską, ks. Gurgacz miał w ostatnim słowie powiedzieć m.in.: „Moje czyny były zgodne z tym, o czym myślą miliony Polaków, tych Polaków, o których obecnym losie zadecydowały bagnety NKWD. Na śmierć pójdę chętnie. Cóż to jest zresztą śmierć?… Wierzę, że każda kropla krwi niewinnie przelanej zrodzi tysiące przeciwników i obróci się wam na zgubę”. Dzień później 14 sierpnia 1949 r. WSR w Krakowie wydał wyrok skazujący ks. Gurgacza na śmierć. Egzekucja nastąpiła 14 września 1949 r. na podwórku więzienia przy ul. Montelupich. Kapelan został potajemnie pochowany na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Jego szczątki odnaleziono w październiku 2018 r. podczas prac poszukiwawczych IPN (Źródło: Instytut Pamięci Narodowej).

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto