Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz/Limanowa. Komunia święta w dobie pandemii. Jak przebiegać będą uroczystości w sądeckich i limanowskich parafiach

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Dzieci pierwszokomunijne
Dzieci pierwszokomunijne Archiwum Polska Press
Już po raz kolejny ze względu na pandemię pierwsze komunie święte muszą odbywać się w reżimie sanitarnym. W tym roku zgodnie z zaleceniem biskupa w parafiach diecezji tarnowskiej uroczystości odbywają się w nieco innej formie niż przed pandemią. O tym jak będą wyglądać i w jakim terminie zostaną zorganizowane decyzje podjąć mają księża w poszczególnych parafiach w porozumieniu z rodzicami. Powinni jednak mieć na względzie wielkość kościoła oraz ilość dzieci przystępujących do sakramentu.

FLESZ - Polskie mieszkania w ogonie Europy?

W ubiegłym roku pandemia pokrzyżowała plany parafiom, ale również dzieciom i ich rodzicom. Uroczystości nie tylko nie mogły odbyć się tradycyjnie w maju, ale trzeba było też ograniczyć liczbę osób przebywających w kościele.

Część parafii w nadziei, że pandemia ustąpi przełożyło uroczystości na miesiące po wakacjach począwszy od września, a pozostali zdecydowali się na organizację wydarzeń w czerwcu.

W obu przypadkach uroczystości nie wyglądały już tak jak przed pandemią. Trzeba było przestrzegać reżimów sanitarnych, a ilość osób przebywających w kościołach była ograniczona.

W tym roku biskup tarnowski decyzję o tym w jakim terminie i w jaki sposób odbywać się będzie uroczystość pozostawił księżom proboszczom i katechetom oraz rodzicom dzieci mających przystąpić do pierwszej komunii świętej.

-Nie ma w tym względzie jakichś szczegółowych wytycznych ze strony kurii diecezjalnej dla wszystkich parafii w diecezji. Trudno byłoby bowiem jednym dekretem ogarnąć zróżnicowaną sytuację w poszczególnych parafiach- zaznacza Ryszard Nowak, rzecznik prasowy biskupa tarnowskiego

W wielu sądeckich i limanowskich parafiach zadecydowano, aby tam gdzie jest duża liczba dzieci przystępujących do sakramentu podzielić je na mniejsze grupy. Chodzi przede wszystkim o to, żeby zachować obowiązujące zalecenia sanitarne związane z pandemią.

Dodatkowo nie ma również wytycznych co do terminu odbywania się tych uroczystości. Daje to możliwość rozłożenia komunii na różne terminy i zapobiegania przepełnieniu kościołów.

-Uroczystości pierwszokomunijne, w zależności od decyzji duszpasterzy i rodziców dzieci, mogą być organizowane zarówno w maju, czerwcu, a nawet w miesiącach wakacyjnych- dodaje Nowak

W bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu komunie odbędą się w tym roku dwa razy. Zaplanowano dwie niedziele komunijne podczas których odprawionych będzie po kilka uroczystych mszy świętych. Jedna z nich odbyła się już w niedziele i przebiegła bez komplikacji.

-Zazwyczaj uczniowie podzieleni są klasami. Jeśli natomiast klasa jest zbyt liczna, dzielona jest na pół. W ostatnią niedziele do sakramentu przystąpiło trzydzieści czworo dzieci na dwóch mszach świętych. Jest to rozwiązanie do którego jesteśmy zmuszeni jednak spotykaliśmy się ze zrozumieniem ze strony rodziców dzieci pierwszokomunijnych. Wszyscy rozumiemy, że rygory powinny być zachowywane- wyjaśnia ks. Jerzy Jurkiewicz, proboszcz parafii  św. Małgorzaty w Nowym Sączu

Jak zapewnia, w mszach świętych połączonych z udzieleniem pierwszej komunii świętej zazwyczaj biorą udział osoby związane z osobami przystępującymi do sakramentu stąd też nie ma obaw o przepełnienie kościoła.

Dodatkowo część osób może przebywać również na zewnątrz świątyni, co pozytywnie wpływa na zachowanie zasad reżimu sanitarnego.

-Cieszymy się, że rodzice mogą być w tym wyjątkowym dniu przy swoich dzieciach. Podzielenie ich na grupy nam to właśnie umożliwia, dlatego jest to moim zdaniem dobre rozwiązanie. Kościół jest też dość duży, więc dzieciom mogą też towarzyszyć inni członkowie rodziny. Myślę, że to ważne, aby byli z nimi w tym ważnym dniu- dodaje Jurkiewicz

Do uroczystości przygotowuje się również parafia pod wezwaniem św. Antoniego Opata w Męcinie w powiecie limanowskim. Zgodnie z planem ma się ona odbyć 16 maja.

Tam z kolei ze względu na małą liczbę dzieci przystępujących do sakramentu, a przy okazji dość spory metraż kościoła komunia odbędzie się prawdopodobnie w jednym dniu dla wszystkich dzieci.

-U nas dzieci jest stosunkowo mało, a kościół mamy duży dlatego raczej nie chcielibyśmy dzielić dzieci na grupy. Rozważamy ewentualnie wpuszczenie mniejszej ilości gości. Chcielibyśmy, aby dzieci mogły przystąpić do sakramentu w towarzystwie najbliższej rodziny- informuje ks. Witold Machalski, proboszcz parafii pw. Św. Antoniego Opata w Męcinie

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłaatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto