Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sądeckie Wodociągi z nowatorskim systemem do wykrywania awarii i monitorowania jakości wody

Alicja Fałek
Alicja Fałek
Sądeckie Wodociągi inwestują w nowoczesne rozwiązania
Sądeckie Wodociągi inwestują w nowoczesne rozwiązania Arch. Sądeckich Wodociągów
Sądeckie Wodociągi wdrożyły system do wykrywania awarii, dzięki czemu ograniczy straty wody. Do tego spółka zamontowała 12 zestawów do pomiaru jakości wody, które monitorują jej parametry 24 godziny na dobę. Wszelkie nieprawidłowości są więc od razu wykrywane.

Sądeckie Wodociągi inwestują w nowe systemy, które pozwalają jeszcze lepiej zarządzać przedsiębiorstwem, a co za tym idzie ograniczać straty. Temu ma właśnie służyć pionierski w skali kraju system.

Sieć wodociągowa Sądeckich Wodociągów została podzielona na 69 opomiarowanych stref, dzięki czemu łatwiej wyłapać awarięArch. Sądeckich Wodociągów

– Każde przedsiębiorstwo wodociągowe w Polsce boryka się ze stratami wody. Za straty wody, które są wynikiem awarii lub kradzieży nikt oczywiście przedsiębiorstwom nie płaci. Dlatego podjęcie działań systemowych, które ograniczą ten problem jest dziś jednym z ważniejszych zdań spółek wodociągowych – zaznacza Tadeusz Frączek, prezes zarządu Sądeckich Wodociągów.

Spółka postanowiła podzielić swoją sieć wodociągową na 69 obszarów, a każdy z nich został opomiarowany. Przepływomierze mierzą ilość wody, która wpływa do strefy i z niej wypływa. Do każdej strefy są przyporządkowane wodomierze klientów i na bieżąco, dzięki nakładkom radiowym odczytywane są z nich dane. Te informacje za pomocą sieci 136 koncentratorów (przekaźników) wysyłane są do systemu Sądeckich Wodociągów i analizowane. Raz na dobę dokonywany jest bilans strefy, a wszelkie różnice między ilością wody, która wpłynęła do sieci, została zużyta przez mieszkańców, a następnie wypłynęła ze strefy, pozwalają od razu zauważyć straty.

– Straty wody zawsze będą. Nie ma w Polsce przedsiębiorstwa, które całkowicie je wyeliminowało. Ważne natomiast, żeby je systematycznie ograniczać i tym zajmuje się waśnie dział monitoringu i sterowania siecią – wyjaśnia jego kierownik Andrzej Wójsik.

Wprowadzony w Sądeckich Wodociągach system jest cały czas udoskonalany, nanoszone są nowe dane we współpracy z działem informacji przestrzennej oraz działem sprzedaży.

W zakładzie uzdatniania wody w Świniarsku zostało zamontowane urządzenie do pomiaru jakości wodyArch. Sądeckich Wodociągów

To nie jedyna nowość w sądeckiej spółce. Od niedawna posiada ona system do analizy parametrów wody na bieżąco w sieci wodociągowej (on-line). To 12 zestawów do pomiaru jakości wody, 9 z nich zamontowano na sieci wodociągowej (6 – Nowy Sącz, po jednym – Korzenna, Stary Sącz i Nawojowa) a trzy w stacjach uzdatniania wody.

- Zestawy zamontowane na sieci wodociągowej mierzą: pH, przewodność, temperaturę chlor wolny, mętność, absorbancję – wyjaśnia prezes Frączek. - Natomiast w zakładach uzdatniania wody w Starym Sączu oraz Świniarsku i w stacji uzdatniania wody w Gaboniu następuje pomiar glinu ogólnego w wodzie uzdatnionej.

W przypadku przekroczenia jakichkolwiek norm spółka od razu otrzymuje komunikat alarmowy, dzięki czemu może natychmiast zareagować. W przypadku niezdatności wody do spożycia, czy użytku natychmiast poinformować odbiorców i niezwłocznie rozpocząć działania mające na celu oczyszczenie wody.

Polska w czołówce Europy! Jest raport CBRE

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto