Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak mógłby wyglądać zamek w Nowym Sączu. Ciekawy pomysł sądeczanki na wzgórze zamkowe w nowoczesnej odsłonie [ZDJĘCIA]

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Projekt zagospodarowania wzgórza zamkowego w Nowym Sączu
Projekt zagospodarowania wzgórza zamkowego w Nowym Sączu Natalia Olchawa
Temat odbudowy zamku w Nowym Sączu powraca co jakiś czas. Tym razem swoją wizję przedstawiła sądeczanka Natalia Olchawa. Swój pomysł studentka Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej przesłała prezydentowi Nowego Sącza. Projekt przygotowała w ramach pracy magisterskiej. Ciekawą koncepcje nowoczesnego zagospodarowania tego terenu zaprezentował podczas spotkania on-line z mieszkańcami prezydent Ludomir Handzel, choć jak podkreśla - w formie ciekawostki.

FLESZ - Polacy smakoszami czekolady

od 16 lat

„ Ruiny zamku królewskiego w Nowym Sączu, projekt Muzeum Więzi Międzykulturowych Ziemi Sądeckiej”. To tytuł pracy Natalii Olchawy, która przygotowała tę koncepcję w ramach swojej pracy magisterskiej. Pomysłem chciała zainteresować prezydenta.

- To ciekawostka, ale warta zauważenia. Bardzo ciekawa praca i forma jest nowoczesna. Zakłada ona pozostawienie ruin baszty i uzupełnienie tego terenu czymś nowym. Widać świeże spojrzenie projektanta i nowoczesne rozwiązania. To mogłaby być forma inspiracji dla zespołu, który cały czas pracuje nad wyszukaniem odpowiednich rozwiązań. Bardzo się cieszę, że toczy się dyskusja na temat odbudowy zamku - powiedział podczas spotkania on-line z mieszkańcami prezydent Ludomir Handzel.

Przypomnijmy, że po raz kolejny na temat odbudowy zamku królewskiego zaczęto dyskutować w 2019 roku. Od tego czasu na wzgórzu zamkowym Sądecka Agencja Rozwoju Regionalnego we współpracy z Instytutem Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego prowadzi prace archeologiczne.

Kompleksowe badania archeologiczne są wymogiem konserwatora zabytków koniecznym do tego, aby przystąpić do prac związanych z odbudową zamku

- Kiedy rozpocznie się odbudowa i teren zostanie rozkopany, wiele informacji archeologicznych utraconych zostałoby bezpowrotnie. Dzięki tym badaniom jesteśmy też w stanie otrzymać dodatkową wiedzę architektoniczną, jak w przeszłości ten obiekt wyglądał - informuje Jarosław Suwała, prezes SARR.

Dopiero po całkowitym zakończeniu prac archeologicznych możliwe będzie przystąpienie do przygotowania koncepcji odbudowy zamku. Jak informuje Suwała, SARR ma zamiar wykorzystać do tego wiedzę zdobytą w trakcie badań, ale również ukryte pod ziemią pozostałości fundamentów, które można byłoby wykorzystać już w trakcie budowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto