Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dariusz Popiela razem z rodziną i fundacją sfinansuje nagrobki dla zmarłych na granicy polsko-białoruskiej. Nie chce bezimiennych mogił

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Sądecki olimpijczyk zawsze podkreśla, że liczą się ludzie. Chce zadbać o godny pochówek zmarłych na granicy polsko-białoruskiej
Sądecki olimpijczyk zawsze podkreśla, że liczą się ludzie. Chce zadbać o godny pochówek zmarłych na granicy polsko-białoruskiej Przemysław Franczak/ Fb Dariusz Popiela
Dariusz Popiela, olimpijczyk w kajakarstwie górskim z Nowego Sącza od lat pokazuje, że liczą się ludzie, a nie liczby. Wraz z fundacją "Centrum", której jest prezesem pomaga uchodźcom na granicy polsko- białoruskiej dostarczając najpotrzebniejsze rzeczy. Popiela od zawsze angażuje się w ważne, a jednocześnie trudne i nieakceptowane przez wszystkich sprawy. Teraz wraz z rodziną sfinansuje dwa nagrobki dla zmarłych na granicy polsko-białoruskiej, kolejne chce opłacić przy pomocy fundacji i wpłat od darczyńców.

FLESZ - Premier Morawiecki o sytuacji na granicy

od 16 lat

Dariusz Popiela to uznany kajakarz górski, czterokrotny medalista mistrzostw świata, dwukrotny mistrz Europy. Od lat pokazuje, że nie ma dla niego rzeczy niemożliwych i nie chodzi tu tylko o sport. Zaczął od odnawiania nagrobków i żydowskich cmentarzy. Chciał w ten sposób przywrócić pamięć po Żydach. Od jakiegoś czasu zaangażował się w pomoc uchodźcom na granicy, dostarcza im rzeczy, które pozwolą im przetrwać coraz zimniejsze dni i noce, dzięki darczyńcom udało się zebrać na ten cel 10 tys. zł. Teraz wraz z rodziną sfinansuje dwa nagrobki dla zmarłych na granicy, którzy zostali pochowani w bezimiennych mogiłach.

- „Znaleziony" nie dowiemy się już jego imienia i nazwiska ani skąd przybył. Wiemy, że szedł po lepszy świat a ostatnie chwile na tym świecie spędził w samotności, umierając z wycieńczenia i wychłodzenia na polach w okolicach Sokółki w mojej kochanej Polsce. W jakimś sensie znalazł mnie (nas) po śmierci. Nasze życiowe ścieżki mogły i powinny napotkać się w zupełnie innych okolicznościach. Wielu ludzi jest wstrząśniętych doniesieniami o kolejnych zmarłych w naszych lasach. Ja nadal nie mogę uwierzyć w to co się dzieje. A relacja w mediach z pochówku „Znalezionego" głęboko mnie zasmuciła - napisał Dariusz Popiela w mediach społecznościowych.

Nieznany uchodźca został pochowany w listopadzie na katolickim cmentarzu w Sokółce, teraz będzie miał kamienny grób, a nie tylko krzyż na usypanej mogile. Dariusz Popiela zapowiada, że jego fundacja przy pomocy darczyńców postara się stopniowo zająć grobami wszystkich migrantów zmarłych przy polsko-białoruskiej granicy i chowanych w Polsce.

- Jako osoba od lat dbająca o godność ofiar Zagłady czuję się zobligowany by dbać o pamięć i godność „Tych" o których nie ma kto pamiętać. Wykonanie grobu to inicjatywa prywatna chciałbym jednak i podjąłem już rozmowy z przewodniczącym Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Bohonikach byśmy jako fundacja wspólnie z innymi chętnymi, bo sami nie damy rady, spróbowali zadbać o pochówki zmarłych w lesie i pochowanych na cmentarzu muzułmańskim. Tak czuję i tak robię. W normalnych okolicznościach nie trzeba byłoby o tym pisać jednak czasy obecne wymagają świadectw i czynów by przełamywać obojętność i niemoc z jaką musimy się mierzyć. Byłoby łatwiej zapewne nie widzieć, nie czuć, powiedzieć co mnie to obchodzi i wrócić do swoich spraw. Ja tak nie mogę i takiej rzeczywistości dla moich dzieci nie chcę - tłumaczy Popiela.

Koszt jednego nagrobka to około 5-6 tys. złotych. Jeśli ktoś zechciałby wesprzeć tę inicjatywę można wpłacić datek za pośrednictwem Facebooka na profilu Dariusza Popieli, bądź przelać na konto fundacji „Centrum” na numer: 64 1930 1826 2640 0626 9966 0001 z dopiskiem „grób dla zmarłych w lesie".

Fundacja Rodziny Popielów „Centrum” powstała w 2018 roku z inicjatywy Dariusza Popieli. Głównym celem Fundacji jest realizacja projektu „Ludzie, nie liczby” - imiennego upamiętnienia ofiar Zagłady oraz propagowania wiedzy i przywracania pamięci o mniejszościach narodowych, etnicznych i religijnych zamieszkujących tereny Polski w ujęciu historycznym i współczesnym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto