Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mobilne płuca w Chełmcu. Przez dwa tygodnie będą mierzyć poziom zanieczyszczenia powietrza

Alicja Fałek
Alicja Fałek
Mobilne płuca do 12 lutego będą mierzyć poziom smogu w Chełmcu
Mobilne płuca do 12 lutego będą mierzyć poziom smogu w Chełmcu Alicja Fałek
Po raz drugi kampania „Zobacz czym oddychasz. Zmień to” Polskiego Alarmu Smogowego dotarła do Chełmca. Mobilne płuca stanęły przed budynkiem urzędu gminy i na bieżąco mierzą poziom zanieczyszczeń. Mieszkańcy mogą sprawdzić, czym oddychają.

Od poniedziałku, 30 stycznia, przez najbliższe dwa tygodnie sztuczne płuca będą mierzyć poziom smogu przy ruchliwym skrzyżowaniu przy Urzędzie Gminy Chełmiec. Są one zbudowane z tkaniny, która filtruje powietrze wdmuchiwane dzięki wentylatorom. Dzięki temu ciemnieją w takim stopniu, jak zanieczyszczone jest powietrze w danym miejscu. Urządzenie wyposażone jest również w wyświetlacz, który wskazuje aktualny poziom zanieczyszczenia powietrza.

- Cztery lata temu w naszej pierwszej kampanii brała udział tylko jedna instalacja mobilnych płuc. W tym sezonie grzewczym dysponujemy już siedmioma instalacjami, które odwiedzą aż 63 lokalizacje w dziewięciu województwach - mówi Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.

Jak dodaje to efekt zaangażowania zaangażowanie aktywistów alarmów smogowych, społeczników i biznesu. Jedna z instalacji została zbudowana przez uczniów tzw. „samochodówki” - szkoły zawodowej z Wejherowa na Pomorzu. Na Śląsku mobilne płuca ufundowała z własnych środków Fundacja Better Future, a w kujawsko-pomorskim nową instalację wykonali aktywiści alarmu smogowego z niewielkiej Kcyni.

– Liczymy na to, że po tym sezonie grzewczym do naszej kampanii przyłączy się więcej podmiotów – zaznacza Piotr Siergiej.

Chełmiec to druga po Starym Sącz miejscowość, gdzie trafiły mobilne płuca. Mają się też pojawić w Kamionce Wielkiej. Czemu wybrano te lokalizacje? Właśnie w tych sądeckich miejscowościach nie jest prowadzony pomiar jakości powietrza, a mieszkańcy nie mają świadomości jakim powietrzem oddychają. Dopiero obserwacja instalacji, która z dnia na dzień robi się coraz ciemniejsza, zaczyna dawać do myślenia. Inicjatorzy kampanii mają nadzieję, że pokazując jakie groźne pyły gromadzą się w naszych płucach, zachęcą mieszkańców do zmiany źródła ogrzewania na bardziej ekologiczne i docieplenie domów. Z badań prowadzonych przez Polski Alarm Smogowy wynika, że aż 70 proc. polskich domów nie ma wystarczającego ocieplenia ścian i stropów, co sprawia, że ogrzewanie ich generuje znaczne straty finansowe.

Sytuacja pracownika na rynku pracy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto